Rus yazar: Erdoğan Kürtler’e kur yapmaya başladı

GazeteDuvar’dan Andrey İsaev, geçen haftanın Rus basınında yer alan gündem konularına köşesinde yer verdi.

Rus Regnum ajansı yazarı Stanislav Tarasov’un yazısına değinen İsaev, “Cumhur İttifakı’nda milliyetçilerle “taktik ittifakın güncelliğini yitirdiğini” tahmin etti ve Erdoğan’ın “eskiden kendisine ve partisine büyük destek veren Kürtlere kur yapmaya başladığını” iddia etti” ifadelerini aktardı. GazeteDuvar yazarı İsaev’in yazısının ilgili bölümü şöyle:
“…Regnum ajansı yazarı Stanislav Tarasov AK Parti ile MHP’nin arasının açılmasını kaleme aldı. Yazarın deyişiyle MHP ile Cumhur İttifakı’nı kurarak milliyetçilere bağımlı hale gelen AKP artık bağımsız hareket etmek istiyor. AKP’nin iktidara gelişini sağlayan Devlet Bahçeli yeni hükümette birkaç bakanlık düşlerken partisinden istifalar başlayınca etkisi azaldı. Nihayet Bekir Bozdağ skandalı ardından Bahçeli “Türklük ruhunu paylaşmayanlarla” yola devam etmeyeceğini açıkladı.
Beklenmedik bir şekilde AKP buna karşı çok sakin davrandığı için ittifakın çözülmesinin kendi tarafından hazırlandığını ve başka bir müttefik arayışına yöneldiğini düşünebiliriz. Bununla birlikte Bahçeli, ekonomik düşüş ve Batı ile ilişkilerin kötüye gidişi yüzünden pozisyonu zayıflayan Erdoğan ile bağları keserek siyasi gücünü artırmaya çalışıyor olabilir.
Mevcut durumda Erdoğan’ın “eskiden kendisine ve partisine büyük destek veren Kürtlere kur yapmaya başladığını” iddia eden Tarasov, milliyetçilerle “taktik ittifakın güncelliğini yitirdiğini” tahmin etti…”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...