The news is by your side.

Rojava Yönetimi: “İçinde olmadığımız hiçbir çözümü kabul etmeyeceğiz.”

Rojava Bölgesi‘nde bulunan Qamişlo şehrinde bir basın açıklaması yapan Rojava Özerk Yönetimi Sözcüsü Kemal Akif Birleşmiş Milletler (BM) görüşmelerinde Özerk Yönetimin içinde olmadığı hiçbir sonucu Suriye’de çözüm için esas almayacağız.” dedi.

Akif, “BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen yeni Suriye temsilcisi seçildikten sonra BM’de yapılan görüşmeleri olumlu buluyoruz. Özerk yönetim ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) IŞİD’e karşı zafer elde etmedeki rolüne ilişkin bazı siyasi ve diplomatik görüşler öne çıkıyor. Biz bu görüşlere pozitif bakıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kendi temsilcilerinin de BM görüşmelerinde yer alması gerektiğine vurgu yapan Akif, “Askeri rolümüz ve Suriye’nin yüzde 30’undan fazlasını idare ettiğimiz gerçeği baz alınarak temsilcilerimiz görüşmelerde yer almalıdır. Bir çözümün gerçekleşmesi ve yeni Suriye anayasasının hazırlanması için gerekiyor. Kuzey ve Doğu Suriye temsilcilerimizin yer almadığı hiçbir görüşmede Suriye için bir çözüm görmüyoruz.” sözlerine yer verdi.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.