The news is by your side.

ÖSO ve Türkiye’nin Rojava’ya nereden ve nasıl saldırmayı planlıyor? İşte detaylar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fırat’ın doğusuna yönelik askeri saldırı düzenleyeceklerini açıkladı. Rojava, Kuzey Suriye yönetiminin yanı sıra ABD ve Rusya’dan da tepkiler geldi. Bugün de Türkiye ve ÖSO gruplarının Rojava’daki Kürt güçlerine karşı saldırı planları ortaya çıktı.

Foto: Ortadoğu’da Kürt Güçleri’nin kontrolündeki alanlar

ÖSO’ya yakın yayın organlarına göre Afrin harekatına katılan ÖSO’ya bağlı tüm silahlı unsurlar Fırat’ın doğusuna yönelik olarak gerçekleşecek operasyona katılacak.

Bu silahlı unsurlar Humus, İdlib, Halep ve Şam yerlilerinden oluşuyor. 

Benzer Haberler
1 230
Foto: El Kaide kökenli ÖSO gruplarından…

ÖSO’ya bağlı Milli Ordu komutanı Yusuf Hamud ise açıklamasında “Operasyon Menbic’ten başlayacak 150 şehir ve kasabayı da kapsayacak” ifadesini kullandı. 

Türkiye ise komando güçlerini Rojava sınırına göndererek savaş hazırlıklarını yapıyor. 

Bunun yanı sıra ABD savunma bakanlığı ise yaptığı açıklamada “Müttefiklerimiz (Kürtlere) herhangi bir saldırıyı kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adımın “kaygı verici” olacağını ve bu tür adımların “kabul edilemez” olarak değerlendirileceğini açıkladı. (Rojava ve Kürdistan Bölgesi Haberleri Kürt Haber Sitesi ZERnews’te)

1 yorum
  1. ZERnews diyor

    Fırat’ın Doğusunda Türkiye’yi Ne Bekliyor? – Uzman Görüşü
    https://haber.zer.news/rojava-ya-oso-turkiye-saldiri-plani/

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.