Rojava Fırat bölgesi kurum, kuruluş ve örgütlerinden ortak açıklama

Rojava Fırat bölgesi kurum, kuruluş ve örgütleri, İran’ın Kürt gençlerini idam etmesini kınayan ortak bir açıklama yaptı.

Kobani Yürütme Meclisi binasının önünde toplanan onlarca kurum, kuruluş ve örgütün temsilcileri, yaptıkları ortak basın açıklamasında Doğu Kürdistan gençlerinin İran rejimi tarafından asılmasını kınadı.

Eğitim Kurulu Sözcüsü Ruken Şeyh Mihemed’in okuduğu açıklamada, “Tüm dünyanın insan haklarından bahsettiği bir dönemde, birçok ülke insan hakları kisvesi altında yüz binlerce insanı çirkin çıkarları uğruna kurban etmekte. İşgalci devletler Kürdistan’ın dört parçasında vahşice insanî değerleri ihlal ediyor. İran mezhebi rejimi her gün özgürlük ulaklarını tüm dünyanın gözü önünde idam etmesine rağmen hiçbir uluslararası insan hakları örgüt ve merkezi sesini çıkarmıyor.” denildi.

Üç Kürt aktivisti Loghman Moradi, Zanyar Moradi ve Ramin Hossein Panahi’nin idamına dikkat çekilen açıklamada, “Üç Kürt gencinin tek suçu irade ve özgürlüklerine sahip çıkmak istemeleriydi.” denildi.

Açıklama, “İran rejimine ölüm” ve “Yaşasın zindan direnişleri” sloganlarıyla sona erdi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...