The news is by your side.

Rojava’da tarihi gelişme: İlk mezunlar verildi

Rojava Haberleri – ZERnews: DSG’nin (Demokratik Suriye Güçleri) Rojava ve Kuzey Suriye’de bir ilk yaşandı. Rojava Üniversitesi ilk mezunlarına diplomalarını dağıttı. 7 Temmuz 2016’da kapılarını öğrencilere açan Rojava Üniversitesi bugün yapılan bir törenle ilk mezunlarına diplomalarını verdi.

İLK ÜNİVERSİTE, İLK MEZUNLARINI VERDİ
Üniversitede bu dönem boyunca Kürt edebiyatı, tarih, coğrafya, öğretmenlik, ekoloji bilimi, fizik, kimya ve matematik bölümlerinde toplam 118 öğrenci eğitim gördü. Qamışlo’da bulunan Rojava üniversitesi Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinde eğitime başlayan ve mezun veren ilk üniversite olarak tarihe geçti.
Üniversitede yapılan mezuniyet törenine Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinden çok sayıda siyasetçi de katıldı. Törende üniversite eğitim komitesi adına bir konuşma yapan Mihemed Salih, ilk mezunlarını verdikleri için çok mutlu olduklarını ifade etti.
“BİRKAÇ YIL ÖNCEYE KADAR KENDİ DİLİMİZİ KONUŞAMIYORDUK”
ANHA’da yer alan habere göre, Kuzey ve Doğu Suriye Yönetimi Yürütme Kurulu Eş Başkanı Foza Yusuf yaptığı konuşmada, “Bugün burada bir tarih yazıldı. Bundan birkaç yıl öncesine kadar da yüz yıllar süren bir dönemde kendi dilimizle konuşamıyor ve yazamıyorduk. Bundan mahrum bırakılmıştık. Egemen sistem ve güçler kimliğimizi ortadan kaldırmak istediler. Bizler, kimliğimizi ve varlığımızı inkar eden egemen güçlerin eğitim kurumlarında, okullarında okumak zorunda bırakıldık. Ancak şimdi artık kendi dilimizle okuyor ve kendi tarihimizi öğreniyoruz” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından mezun olan öğrencilere diplomaları dağıtıldı.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.