“Rejimin denetiminde olmayan bölgeler, federal bir Suriye’nin temelini oluşturacak”

Rusya / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen bir panelde “Suriye’de siyasi çözüm ve Kürtler” konusu tartışılırken, panelde Rus ve Kürt siyasetçilerin katılım sağladığı belirtildi.

Rudaw’a konuşan Kürt siyasetçi Radvan Badini, “Kürtler Şam rejimiyle açık bir şekilde görüşüyor. Kürtler bir anlaşma yapmak istiyor ve bölgelerinin ismini de değiştirmeleri sorun değil” derken, “Kürtlerin kendi bölgelerini kontrol etmesi koşuluyla Şam rejimi ile anlaşabileceğini” söyledi. Badini ayrıca “Kürtlerin de Afrin’den sonra büyük güçlere karşı duracak güçlerinin olmadığını gördüğünü” de sözlerine ekledi.

Öte yandan Siyasi gözlemciler, bölgesel güçler arasında İdlib ile ilgili yürütülen tartışmaların, Kürtlerin konumunu güçlendirdiğini ifade ediyor. Rus araştırmacı Yura Nebiyev, “ABD’nin Rojava’ya hava savunma sistemi kuruyor olması Kürtlerin elini güçlendirecek. Bu Kürtlerin Şam rejimine karşı daha da güçlenmesini sağlayacak” dedi.

Yine Rudaw’a konuşan Vadim Makarenko adlı bir katılımcı uzman ise, “ABD, Türkiye ve diğer devletler Şam’ın ülkenin tamamında kontrolü sağlamasını istemiyor. Rejimin dışındaki bölgeler federal ve merkezi olmayan bir Suriye’nin temelini oluşturacak” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...