The news is by your side.

Pompeo ile görüşen Mesrur Barzani: Yeni bir Kürdistan-ABD anlaşması imzalayalım

Kürdistan Bölgesi‘ne sürpriz bir ziyaret düzenleyen ADB Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Mesut Barzan, Neçirvan Barzani ve Mesrur Barzani ile ayrı ayrı görüştü. 

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Müsteşarı ve bu ay Başbakan olması beklenen Mesrur Barzani ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo görüşmesine ilişkin detaylar açıklandı.

Mesrur Barzani’nin ofisinden yapılan açıklama şöyle:

Benzer Haberler
1 445

Mesrur Barzani, ABD ve Kürdistan arasında karşılıklı anlayışa dayalı yeni bir anlaşma imzalanması gerektiğini söyledi.

Kürdistan Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani bugün (09.01.2019) ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve beraberindeki heyetle ile bir araya geldi.

Görüşmede bölgedeki son gelişemeler, Kürdistan ve ABD arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, Irak’taki siyasi süreç ve terörizmin yeniden baş göstermemesi için iki taraf arasında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik mekanizmalar ele alındı.

Kürdistan Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, terörle mücadelede ABD ve Kürdistan’ın işbirliği ve yardımlaşmasının başarılı olduğunu belirterek, IŞİD’e karşı savaştan önce ABD ve Kürdistan arasında imzalanan anlaşmaya dikkat çekti. IŞİD sonrası süreçte de ABD ve Kürdistan arasında karşılıklı anlayışa dayalı bir anlaşma imzalanması gerektiğini belirten Mesrur Barzani, yeni anlaşmanın teknik işbirliği, ekonomik reformlar ve güvenlik konularını kapsaması gerektiğine vurgu yaptı.

Erbil ve Bağdat arasındaki ilişkilerdeki yeni süreci değerlendiren Mesrur Barzani, tüm sorunların çözümü için anayayasının her zaman en önemli anahtar olduğunun altını çizdi.

Batı Kürdistan’daki (Rojava) duruma da değinen Mesrur Barzani, endişesini dile getirerek, yıkıcı savaşa neden olan tehdit ve nedenlerin bertaraf edilmesini umut ettiğini kaydetti.

Mike Pompeo ABD, Kürdistan ve Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinden yana olduklarını belirterek, bölgenin güvenliğinin ABD açısından önemine dikkat çekti.

Kürdistan’ın terörle mücadeleki rolünü etkili olarak tanımlayan Mike Pompeo, ülkesinin bölgedeki terörizmi ortaya çıkaran tehditlerin ortadan kaldırılması için işbirliğine devam edeceğini vurguladı.

Erbil ve Bağdat arasındaki ilişklerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Mike Pompeo, ülkede yeniden inşa konusunda iyi bir imkan oluşturulması gerektiğini belirtti.

Mike Pompeo, Kürdistan’da yeni hükümeti kurma konusunda Mesrur Barzani’ye başarılar dileyerek, ülkesinin Kürdistan’la işbirliği ve yardıma dayalı ilişkilerin geliştirilmesine hazır olduğunu kaydetti.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.