PKK’den Irak’a çağrı: Kürdistan hükümeti kurumları Şengal’e girmemelidir, sorumlusu…

PKK‘nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi‘nde kurduğu Şengal Demokratik Özerk Meclisi bir açıklama yaparak Irak hükümetine çağrıda bulundu. Çağrıda “Kürdistan hükümeti kurumlarının Şengal’e gelmesine izin vermeyecekleri, Irak hükümetinin de bu konuda kendilerine destek vermeleri” istendi.

Şuan Haşdi Şabi (İran), Irak ordusu ve PKK‘nin beraber kontrol altında tuttuğu Şengal’e Uluslararası Koalisyon Güçleri hakemliğinde Kürdistan kurumlarının yerleşmesi bekleniyor. Ancak PKK yaptığı açıklamada bunu red ettiklerini kaydetti.

“Şengal’den Irak hükümeti sorumludur” denilen açıklamada Kürdistan hükümetinin atadığı Şengalli kaymakam kastedilerek “Şengal dışından birinin, Şengal’i yönetmesini kabul etmiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Kürdistan toprağı olan Şengal için “Irak Federal hükümeti ve Kürdistan Bölgesi hükümleri Şengal halkının kararlarına saygı duyulması ve Bağdat-Hewlêr arasındaki çelişkilerin kurbanı yapılmaması” denildi.

PKK’li kurumun Şengal için açıkladığı maddeler şöyle:

– Şengal yönetiminin toplantıda hazır bulunmasının yanında toplantıda hazır bulunmayanlar içinde açık tutulması.

– Şengal dışından birinin, Şengal’i yönetmesini kabul etmiyoruz.

– KDP’li meclisin (Kürdistan Hükümeti’ne bağlı Şengal yerel meclisi ve kaymakamlık kastediliyor) Şengal’e gelmesini kabul etmiyor ve Şengal’in iradesi dışında alınan kararları reddediyoruz.

– Şu anda Şengal’den Irak hükümeti sorumludur. O nedenle Irak hükümetinden halkın durumunu iyileştirmesi için sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz.

– Şengal’in Bağdat-Erbil siyasetinin kurbanı olmasını kabul etmiyoruz. Ezidi halkının şeref ve onuruna saygı duymalılar.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...