Peşmergesiz Kerkük’te suç oranı tavan yaptı

Kerkük Haberleri – ZERnews: Kerkük’te son 8 ayda cinayet ve hırsızlık olaylarında büyük artışın yaşandığı belirtiliyor.

Kerkük’te son 8 ayda, 611 hırsızlık olayı yaşanırken, hırsızlık çetelerinden bazıları yakalandı fakat olaylarda artış devam ediyor. Kerkük polisi kaynaklarından edindiği bilgilere göre, 16 Ekim olayları öncesine göre, suç olaylarında yüzde 60 oranında artış yaşandı.
K24’te yer alan habere göre kaynaklar, hırsızların özellikle kentteki Kürt mahallelerinde güvenlik güçlerinin giydiği üniformayla evleri yokladığını belirtiyor. Öte yandan kente hükmeden askeri yönetim, Kürt vatandaşların silah bulundurmasına izin vermiyor. Bu yüzden hırsızlık ve gasp olayları sırasında herhangi bir şekilde karşı konulamıyor. Bu durumun da Kürt mahallelerini hırsızlar için hedef haline getirdiği belirtiliyor.
Açıklanan verilere göre, her 24 saatte Kerkük ve çevresinde 2 hırsızlık olayı ve 2 de kaçırma ya da cinayet olayı yaşanıyor. Şikayette bulunulan emniyet birimleri ise yanıt vermiyor. Irak Ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi milisleri, 16 Ekim 2017’de Kerkük’ü işgal etmişti. Daha önce Peşmerge Güçleri denetiminde olan kent, şimdi Irak Ordusu ve Haşdi Şabi milislerinin denetiminde bulunuyor.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...