‘Peşmerge kıyafeti’ giydiği iddia edilen Orgeneral Temelli ve arkaplan

Afrin’de ÖSO’ya destek veren Orgeneral İsmail Metin Temelli’nin Kürt ulusal kıyafetiyle çekilmiş fotoğrafı medyaya yansıdı.

DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ve DEP Mardin Yönetim Kurulu üyesi Metin Özdemir’in JİTEM tarafından yaşamlarının son verilmesi yıldönümünde bu fotoğrafın yayınlanması anlamlıdır.

Söz konusu kıyafeti medya “Peşmerge kıyafeti” olarak tanımlasa da bu sadece Peşmerge’ye özgü olmayıp Kürtlerin geleneksel kıyafetidir.

Recep Tayyip Erdoğan’a siyasi olarak da yakın duran Temelli, son Yüksek Şura toplantısında “orgeneralliğe” terfi etti.

Şimdilerde “Peşmerge” kıyafeti olduğu belirtilen bir fotoğrafı nedeniyle yeniden gündeme geldi. Sosyal Medya ağlarında yayınlanan bu fotoğrafın 1990’lı yıllarda “özel görevde” çekildiği yazılıyor. Üzerinde geleneksel Kürt gelenekesel elbisesi, elinde kalaşnikof marka piyade tüfeği, boynunda puşi var.

Bu dönem barışmak isteyen ve bu yönde önemli adımlar atan Kürt güçleri; KDP (Barzani) ile YNK (Talabani) arasında yeninden çatışma çıkmıştı. Çatışmanın sebebi taraflardan bazı grupların sebepsiz yere birbirinin kitlesine ateş etmesi, çok sayıda can kayıplarının olmasıydı. KDP ve YNK’li yönetim, komutanlar “haberimiz yok dese de” 1 Mayıs 1994’teki ağır can kayıpları sebebiyle çatışma başlamıştı bir kere.  Bu yüzden 10 yıl ağır çatışmalar ve çok ağır kayıplar yaşandı.

Bu konu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gayri resmi olarak kurulan ve Kürtleri öldürmekle görevlendirilen JİTEM davasına da yansıdı. JİTEM binlerce günahsız Kürdün yaşamına son verdi. Aydın, yazar, gazeteci, işadamı, kadın, çocuk… Hiç ayırmamıştı.

JİTEM’i kuran Arif Doğan bütün bunları ve daha fazlasını itiraf etti.

Eylül 2017’de Kızıltepe’deki JİTEM Davası’nda ifadeleri okunan tanık Bedran Akdağ, JİTEM’in işlediği insani suçları, can kayıplarını PKK’ye yıktığını anlatmıştı. Bedran, “Hatta PKK gerillalarının giydiği kıyafetleri giyip cinayet işleyen askeri personeller gördüm” diyordu.

Kürt yöresel kıyafetleri giyen asker, Özel Harekatçılar Kürtler tarafından sık sık görülüyordu.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...