The news is by your side.

Peşmerge ile Koalisyon Güçleri arasında dikkat çeken görüşme

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı ile ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçleri temsilcileri, “IŞİD’in bölgedeki hareketliliği” üzerine bir araya geldi.

Toplantıda, başta tartışmalı bölgeler (Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürt bölgelerinde) olmak üzere, IŞİD’in son zamanlarda bölgedeki saldırılarının arttığına vurgu yapıldı. Rudaw’ın haberine göre, Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 
“Terör saldırılarından dolayı onlarca sivil katledildi ve yaralandı. Yaşananlar istikrarsızlığı yol açarken, terörden harabeye dönen bölgelerin yeniden inşa edilmesinin önünde ciddi engeller oluşturuyor. Peşmerge Bakanlığı, IŞİD’in faaliyetlerinin sınırlandırılması için Irak güçleri ile ortak adım atılması ve göçzedelerin evlerine geri dönmesinin önündeki engellerin kaldırılmasına işaret etti”
Öte yandan Kerim Şingali ve Koalisyon Güçleri temsilcileri bugün Peşmerge Bakanlığı Basın Merkezi’ni ziyarette bulundu. Basın Merkezi’nin belirlendiği sürede kurulmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Şingali, merkezin kamuoyuna bilgi kirliliğinin aktarılmasının önüne geçeceğini ifade etti.
Benzer Haberler
1 1.157

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.