HDP: Yargıda da kayyumlar işbaşında

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın “mahkemeye zorla getirilme” kararı değerlendirildi.

PERVİN BULDAN’A İLİŞKİN HDP’NİN AÇIKLAMASININ TAM METNİ ŞÖYLEDİR:

Yargıda da kayyumlar işbaşında

“Yargının içinde bulunduğu içler acısı hal, alınan her kararla biraz daha pekiştiriliyor. Anayasa’yı, uluslararası demokratik sözleşmeleri ve evrensel hukuk ilkelerini bir tarafa bırakan yargı, HDP’li siyasetçilere, seçilmişlere ve muhaliflere yönelik kararlarıyla adeta Saray’a bağlılığını ispatlamaya çalışmaktadır.

Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan hakkında Ankara 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin bugün verdiği “mahkemeye zorla getirme kararı” HDP’ye yönelik yargı eliyle yürütülen son derece organize ve topyekun siyasi saldırının yeni bir örneğidir. Alınan bu karar tasfiye çalışmasının yeni dönemde de devrede olduğunun ilanıdır.

Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, halkın iradesi ile 24 Haziran’da yeniden milletvekili seçilmiş ve dokunulmazlık kazanmıştır. Daha önce Anayasa’ya aykırı olarak çıkarılan dokunulmazlıkları kaldırma kararı, yeni yasama yılı için geçersizdir. Son mahkeme kararıyla muhalefet yapma hakkı engellenmekte ve muhalefetsiz tek parti ve tek adam rejimi inşası adım adım sürdürülmektedir.

Bu sorunun HDP ile sınırlı kalacağını düşünerek buna destek verenler veya hayırhah davrananlar da er geç bu süreçten etkilenecektir. Türkiye’nin çok yönlü krizler yaşadığı bu kritik süreçte siyaset kanallarının tıkanması, bizleri demokratik siyasetten tasfiye çabası sorunları kangrenleştirecektir.

Bizler her halükarda inandığımız doğrultuda demokrasi, barış, adalet ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu kararları alanlar ise tarihe kara birer leke olarak kaydedileceklerdir. “

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...