Pentagon’un İdlib Planı

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford İdlib’te operasyonların kayıp vermeden gerçekleştirileceğini söyledi.

Washington’un İdlib’deki terör yanlılarıyla mücadele için kendi planını önermeye hazır olduğunu dile getiren ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, bölgede kayıp vermeden operasyonu bitirebileceklerini belirtti.

Dunford’un konuşmalarına yönelik ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) yayınladığı açıklamada, “ABD’li askeri yetkililer, İdlib’de terörle mücadele operasyonlarını, alışılagelen büyük bir harekâttan daha etkili bir şekilde sürdürmenin bir yöntemi olduğuna inanıyor. Başkan (Dunford), ABD’nin işbirliğini değil, Amerikan kuvvetlerinin ve araçlarının teröristlerin kentsel ortamda dahi saptanması ve sivillerin arasında minimum kayıplarla imha edilmesi için kullanılmasını kastettiğini belirtiyor” ifadesine yer verildi.

ABD Savunma Bakanlığı ayrıca, ordunun değerlendirmelerine göre Suriye’nin diğer bölgelerindeki şiddetten kaçan ‘yüzbinlerce kişinin arasında gizlenmek’ için yaklaşık 20-30 bin terör yanlısının İdlib’e girdiği bilgisini de vurguladı.

İdlib’te Son Durum

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın üç saatten az bir sürede İdlib’e yaklaşık 60 sorti hava saldırısı düzenlediğini bildirdi. Örgüt, Moskova ve Şam’ın İdlib’e operasyon düzenleyeceği tehdidinde bulunmasının üzerinden geçen yaklaşık bir ay süre içinde en şiddetli hava saldırılarının düzenlendiğini bildirdi.

Gözlemevi, saldırılarda toplam dört kişinin öldüğünü, bunlardan ikisinin çocuk olduğunu belirtti. Operasyona Suriye helikopterleri de “varil bombalarıyla” katılıyor.

Görgü tanıkları ve kurtarma görevlileri de, hava saldırılarında İdlib’in güneyindeki Halbeh ve Hama ilinin kuzeyindeki Latamneh ilçelerinde bazı köylerin hedef alındığını söyledi.

Yorumlar
Yükleniyor...