Pentagon Türkiye’yi DSG konusunda uyardı!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson, Türkiye’nin son günlerde Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon tehditlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

DSG ve Türk devleti ile temas halinde olduklarını belirten Robertson, tüm tarafların IŞİD’in temizlenmesine odaklanması gerektiğini söyledi.

Robertson, “Türkiye ve Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) gerginliği azaltmak için temas halindeyiz. Sahada bulunan tüm silahlı aktörlere ortak tehdit IŞİD’e odaklanmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Robertson, Türkiye’nin son günlerde Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik artan tehditlerine ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik taarruz planlarına yönelik yaptıkları açıklamaları görüyoruz. Türkiye ve Demokratik Suriye Güçleri’yle gerginliği azaltmak için temas halindeyiz. Türkiye bir NATO müttefiki ve IŞİD’i yenilgiye uğratmaya yönelik uluslararası koalisyonun kilit bir ortağı. Türkiye’nin sınır güvenliğine bağlılığımız tam. Tüm tarafları gerilimi tırmandırmadan kaçınmaya ve en önemli görev olan IŞİD’in yenilgiye uğratılmasına odaklanmaya çağırıyoruz.” 

“IŞİD’e karşı savaş devam ediyor” diyen Robertson, “Orta Fırat Nehri Vadisi’nde IŞİD’e karşı operasyonların ortasında bulunan DSG’yle yakından çalışıyoruz. DSG, IŞİD’e karşı kendini adamış bir ortak olmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu? 

İstanbul’da 27 Ekim günü Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa arasında Suriye hakkında yapılan dörtlü zirve sonrası Türk ordusu Kobani köylerini hedef almış ve bir özsavunma güçleri savaşçısı yaşamını yitirmişti.

Dün, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon tehdidinde bulunmuş ve aynı gün gece saatlerine doğru Türk ordusu Girê Spî (Til Ebyad)‘ı doçkalarla hedef almıştı. Saldırıda bir özsavunma gücleri savaşçısı yaşamını yitirmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...