The news is by your side.

Orduya teyakkuz emri; Balkanlar’da savaş yeniden mi?

Sırbistan / Kosova Haberleri – ZERnews: Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vuciç, Kosova Özel Kuvvetleri’nin Gazivoda Gölü çevresinde konuşlanması üzerine orduya teyakkuza geçme talimatı verdiği belirtiliyor.

Kosova Özel Kuvvetleri’nin Gazivoda Gölü barajı çevresinde konuşlanmasının ardından Sırbistan ordusu teyakkuza geçti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuciç, bugün orduya en üst teyakkuz seviyesine geçilmesi emri verdi. Bölgede Kosova özel kuvvetlerinden 60 kişinin olduğu, bunlardan bazılarının Gazivoda Gölü yakınlarındaki Ekoloji ve Spor Gelişimi Merkezi’ne girdikleri belirtildi.
Gazivoda Gölü barajı Sırbistan ve Priştine arasında hassas bir konu. Suni bir göl olan Gazivoda’nın su kaynağı Sırbistan’ın kontrolü altında ama bu gölün suyundan Kosova da faydalanıyor. İki taraf da AB’ye girmenin yolunu açacak bir toprak takası anlaşması görüşmeleri için bu ay başında bir araya gelecekti ancak görüşme iptal edilmişti.
Sırbistan, NATO’nun iki yıl süren ağır bombardımanı sonucunda 1999 yılında Kosova’nın kontrolünü kaybetti. Kosova 2008’de bağımsızlık ilan etti ve beş AB üyesiyle Rusya da dahil olmak üzere 100 devlet tarafından tanındı, ancak Sırbistan hâlâ bağımsızlığını tanımadı.
Benzer Haberler
1 1,158

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.