Öldürüldü iddiasına ABD’den yanıt: İlişkilerimiz temel bir kopma ile sonuçlanmalıdır

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğunda öldürüldüğü iddiası ABD’de tepkiye neden oldu. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi, “Öldürdüğü doğru ise Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz temel bir kopma ile sonuçlanmalıdır” dedi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğunda öldürdürüldüğü iddiası ABD’de tepkiye neden oldu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Connecticut Eyaleti Senatörü Demokrat Chris Murphy,konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Suudların ABD’de yaşayan birini hileyle konsolosluklarına çekip orada öldürdüğü doğru ise Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz temel bir kopma ile sonuçlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

DOĞRU İSE KORKUNÇ BİR FİİL

Reuters’ın haberine göre Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmesi iddiasını değerlendiren Washington Post Gazetesi Editörü Direktörü Fred Hiatt, şu değerlendirmelerde bulundu: “Cemal’in öldürüldüğü haberleri doğru ise bu korkunç ve akıl sır ermez bir fiildir.” ifadesini kullandı. Kaşıkçının cesur bir gazeteci olduğunu belirten Hiatt, “Halen öyle olduğunu umut ediyoruz. Ülkesinin aşkıyla, insan onuru ve özgürlüğüne olan derin inancıyla yazıyor. Ülkesinde, Ortadoğu’da ve dünyada ona saygı duyuluyordu. Onun yazılarını yayınlamakta büyük gurur duyuyorduk.”

SUUDİ ARABİSTAN’LA İLİŞKİLERİMİZ KOPAR

Öte yandan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Connecticut Eyaleti Senatörü Demokrat Chris Murphy, sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımda bulundu.

Murphy, “Suudların ABD’de yaşayan birini hileyle konsolosluklarına çekip orada öldürdüğü doğru ise Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz temel bir kopma ile sonuçlanmalıdır.” paylaşımında bulundu. Daha önce de paylaşımda bulunan Murphy, “Suudi Arabistan, Washington Post Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı’ya ne olduğuna dair derhal açıklama yapmalıdır” ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...