The news is by your side.

Öğretmen atamalarında Kürtçe öğretmenlere kontenjan yok

Kürt dil bilimciler, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) sözleşmeli öğretmen alımı için ilan ettiği 20 bin kişilik listede Kürtçeye kontenjan ayrılmamasına tepki gösterdi.

Zazaca

MEB’e bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında sözleşmeli öğretmen atamak üzere başvuru alınacağı belirtilen duyuruda, ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmenin branş dağılımlarına yer verildi. Atama yapılacak alanlar arasında Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri yer almadı.

Rûdaw’a konuşan Muş Alpaslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Abdullah Kıran, “Devlet daha önceki atamalarda sembolik de olsa 2-3 Kürtçe öğretmen ataması yapıyordu. Ama bu kez yapmadı. Bunun nedenlerinden bir tanesi AK Parti iki yıldır MHP ile birlikte hareket ediyor olmasıdır. MHP Kürtçe eğitim ve öğretmen atamalarını hiçbir şekilde kabul etmiyor. AK Parti de bu ortaklığın bozulmaması için MHP’ye göre hareket ediyor” dedi.

Benzer Haberler
1 48

Abdullah Kıran, bir diğer nedenin de Türkiye’de çözüm sürecinin başarısızlığa uğraması olduğunu ifade etti.  

“Ama bana göre en önemli neden de Kürtlerin kendisidir” diyen Kıran, sözlerine şunları ekledi:

“Kürtler dilleri konusunda çaba göstermiyor. Kürtler adına  siyaset yapanlar da hiçbir zaman Kürtçe ile ilgili talepleri içtenlikle dile getirmedi. Kürtlerin sinerjisini bilinçli bir şekilde başka yöne kanalize ediyorlar. Kürtler için sivil ve demokratik bir şekilde Kürtlerin hakları için mücadele etmesi gerekenler bugün açlık grevi yapıyorlar. Kürtçe için bugüne kadar kimse böyle bir eylem yapmadı.

Kürtçe çocuklarımızın dili olamıyor. Halkların kardeşliği diyenler keşke dillerin kardeşliği deseydiler. Dilleri için çalışsınlar. Komşularımız ve egemen devletler dilimizi kardeş olarak kabul etsinler, bizi kardeş olarak kabul etmeseler de olur. Kürtlerin dillerine güveni yok ve bu konuda gayretsiz. Türkiye’de 40-50 bin nüfusa sahip olan Ermenilerin günlük 2, sayıları bini bulan Rumların da günlük yayınlanan bir gazetesi var. Devlet tabi ki istemez ama 3 milyon Kürt aile çocuğu için Kürtçe seçmeli dersi seçseydi, Kürtçe bir yılda resmi dil olurdu.

Türkiye, Irak ve İran’a demokrasi getireceklerini söyleyenler hiçbir şekilde bu toplumları demokratikleştiremez. Bunlar enerjilerinin yüzde 1’ini Kürtçe için harcasalar, Kürtçe 4 ülkede de resmi ve eğitim dili olur. Kürt siyaseti de bilerek ya da bilmeyerek asimilasyona hizmet ediyor. Türkiye devleti Suriye’den gelen Araplar için her seferinde 300-400-500 öğretmen ataması yapıyor. Kürtler gayretsiz oldukları için faydalanmıyor.”

Mezopotamya Vakfı Koordinatörü Mikail Bilbil ise, “Devlet her ne kadar Kürtçe için kerhen bazı adımlar atmışsa da Kürtçe’nin gelişmesini istemiyor. Aileler de bu konuda gerekli bilince sahip değil. Aileler Kürtçe seçmeli ders konusunda teşvik edilmiyor. Bakur’da Kürtçe dejavantajlı olduğu için aileler tercih etmek istemiyor” diye konuştu.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.