‘Öcalan ve PKK flamaları oldukça Türkiye saldıracak” diyen ENKS’ye ENKS’li parti cevap verdi: Kürtler oldukça saldıracaklar..

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yöneticisi yaptığı açıklamada “Rojava’da Öcalan posterleri ve PKK bayrakları dalgalandırıldığı sürece Türkiye Kürt bölgelerine saldırmaya bahane yapmaya devam edecektir. PYD’nin bunlardan vazgeçmesi lazım” dedi. Ancak bu açıklamaya ilginç bir cevap yine ENKS içindeki bir partiden geldi.

ABD ve Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin Batı Kürdistan (Rojava)’da güçlerini bulundurmasına rağmen Türkiye’nin Kürt kentlerine saldırma riski gün geçtikçe artıyor. Kobani ve Girespi saldırısı sonrasında Türkiye’nin saldırı planları bir daha gündeme oturdu.

ENSK yöneticisi tarafından yapılan açıklamada “PYD’nin bu şeylerden vazgeçmesi lazım, Türkiye’nin de müdahale planından vazgeçmesi lazım.” denildi.

Açıklamasında “PYD’nin bu poster ve sloganları bırakarak şunu göstermesi lazım Biz Kürdüz, Suriyeliz, kendi toprağımızda kendi haklarımızı istiyoruz, kendimizi halkımızı koruyoruz, Türk devletine karşı değiliz.” İşte bu aşıklamaya buna ENKS’li parti cevap verdi…

Ancak ENSK içinde yer alan Kürt partisi El Wahde partisi yönetimi aksi yönde bir açıklama yaptı. Açıklamada “Bu yönetim PYD’nin değil bizim veya KDP-Suriye’nin elinde olsaydı Türkiye yine farklı bahaneler üreterek saldıracaktı. Türkiye’nin temel amacı Kürtlerin hiç bir kazanım elde etmemesidir. Türkiye’nin saldırılarını ne biz, ne KDP, ne ENKS, nede PYD tek başına durdurabilir, birlik olmaktan başka hiç bir çaremiz yok” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...