The news is by your side.

“Norveç’ten Kürdistan’a” adlı kitap yayımlandı: Tarihi Kürdistan Cumhuriyeti’nin meşhur fotoğrafı…

Norveçli iki gazetecinin 1975’te yaptıkları Kürdistan gezisi sonrası ele aldıkları “Norveç’ten Kürdistan’a” adlı kitap, araştırmacı yazar Bedreddin Salih tarafından yayımlandı. Mahabad merkezli kurulan tarihi Kürdistan Cumhuriyeti’nin meşhur fotoğrafı ve Kürdistan ulusal mücadelesinin lideri Mustafa Barzani‘nin fotoğrafları da kitapta yer aldı.

Benzer Haberler
1 1,157

Kitap, Norveçli ünlü gazeteci Egil Olateg ile fotoğrafçısı Alan Iversen‘in Peşmerge ile Kürt halkının direnişini ve rejimin saldırıları nedeniyle sürgün olan halkın durumunu anlatan rapor ve çektikleri fotoğraflardan meydana geliyor.

Bedreddin Salih’in hazırladığı ve Rudaw tarafından yayımlanan “Norveç’ten Kürdistan’a” adlı çalışma, 455 sayfadan oluşuyor.

Bedrettin Salih’in kitap için yazdığı önsözde şu ifadeler yer alıyor: “Bu eser, Norveçli ünlü gazeteci Egil Olateg ile fotoğrafçısı Alan Iversen’in 1975 yılında Kürt Devrimi’nin geri çekilişinden bir hafta önce Kürdistan’a yaptıkları bir haftalık gezilerinde, Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği alanlar ile rejim ordusuna karşı savaştıkları savunma mevzilerini gezmeleri neticesinde ortaya çıkan rapor, film ve fotoğraflardan oluşuyor.

Bedrettin Salih, arşiv’i nasıl elde ettiğine ve 1975 yılının önemine dair, “Arkadaşım ve meslektaşım Diyako Moradi sayesinde bu hazineyi bulabildik. Birbirimizi anlamak için yaptığımız görüşmeler sonrasında gerçek sahibinden ve fotoğrafçının ailesinden sembolik bir ücretle imtiyaz hakkını almak suretiyle satın aldık” dedi.

1975 yılını konu alan rapor ve fotoğrafların önemine de değinen Bedrettin Salih, “1975 yılında uluslararası ve birkaç bölgesel rejimin ihanetinin tüm sıcaklığıyla yaşandığı bir süreçte, Kürdistan’ın mazlum sesini Norveç medyasına ve oradan da dünya medyasına taşıması açısından önemli bir çalışma” şeklinde konuştu.

1 yorum
  1. Poldex diyor

    Bu önemli bir çalışma. Görselliğin öne çıktığı ve tercih edildiği yeni dijital dünyada bu gibi çalışmalar çok önemli. Özellikle yeni nesil için hazinedir.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.