“New York’a Peşmerge Heykeli Dikilmeli”

New York’ta düzenlenen “Kürdistan Bölgesi ve Ortadoğu” konulu konferansta, Kürdistan’da düzenlenen bağımsızlık referandumu ve bölgedeki gelişmeler konuşuldu. Çarpıcı ifadelerin kullanıldığı konferansta Bernard Hevi Levy ‘New York’a peşmerge heykelinin dikilmesi’ gerektiğini söyledi.

Konferansa birçok akademisyen ve Ortadoğu uzmanı katılırken, ABD’li milyarder işadamı Thomas Kaplan, Washington yönetiminin Kürtleri desteklemesi gerektiğini belirterek, “Kürdistan’ın Bağımsızlığı Amerika’nın da çıkarına olacaktır dedi.”

Moderatörün, “Tüm katılımcılar için aydınlatabilir misiniz; Kürtler kimdirler? Neden şimdiye kadar bir devletleri yok?” şeklindeki sorusuna katılımcı Fransız yazar ve filozof Bernard Henri Levy, “Kürtler kim midir? Onlar büyük bir millettirler” sözleriyle yanıt verdi. Aynı soruya cevap veren Thomas Kaplan ise, “İhtiyacımız olmadığı zaman sırt çevirdiğimiz bir halk. Dostu ve dayanağı sadece dağlar olanlar. Bu yüzden biz Kürtler İçin Adalet örgütü kurduk. Biz Kürtlerin sırtlarını dayadığı dağ silsilesi olmak istiyoruz” dedi.

ABD’nin Kürtlere borçlu olduğunu savunan Kaplan, “ABD gibi süper bir gücün Kürtlere, siz bize gereken tüm zamanlarda yardımcı oldunuz, biz de size yardımda bulunacağız, demesi asla yanlış bir şey değildir. Size yardımcı olup sözümüzü tutacağız, dememiz gerekiyor” diye konuştu.

Kürtler İçin Adalet örgütü, New York’ta Kürt halkı ile dayanışmayı esas alan ilk örgüt olma özelliğini taşıyor. Örgütün tüm üyeleri ise gayrı Kürtlerden oluşuyor.

Konferans ardından demeçlerde bulunan Bernard Henri Levy, “Kuruluşumuzun bir projesi de New York’ta bir meydana peşmerge heykeli dikmek olacak. Bu anıt, tüm batı dünyası, Avrupa ve Amerika adına teröre karşı duran ve kahramanca bedeller ödeyen peşmergeye saygının bir sembolü olacak” dedi.

Levy, dünyanın merkezi sayılan bu kente peşmerge heykeli dikmek için iki yıl süre ve milyonlarca dolar paraya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Yapacakları çalışmanın önemine dikkat çeken Luvy, “Çok kolay olmayacak. Diğer uluslar da New York’ta anıtları olsun istiyor. Dünyanın hiç bir yerinde burada olduğu kadar çok büyük talep yok” dedi.

Bernard Henri Luvy ve Thomas Kaplan, iki yıl içinde peşmerge heykelinin Christopher Columbus ve William Shakespeare gibi New York’un meydanlarından birine dikileceği konusunda iyimser olduklarını belirtti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...