New York Times’tan ABD ve Batı’ya Flaş çağrı

New York Times Yazı İşleri tarafından yayımlanan yazıda ABD ve Batılı ülkelere silah satışını durdurma çağrısı yapıldı.

‘ABD Neden Yemen’de Sivilleri öldürüyor? başlığıyla yayımlanan yazıda ‘ABD’nin ve Batılı ülkelerin Suudilere  ve diğer ülkelere silah satışını durdurması’ söyleniyor.

Yazıdan önemli başlıkları derledik:

“Ortadoğu’daki en üst düzey Amerikan hava komutanı geçtiğimiz hafta Yemen’deki Suudi Arabistan’ın liderliğindeki suikastçi hava harekâtı üzerine yapılan bir röportajda hüsrana uğradı.
Suudi Arabistan ve Sünni müttefikleri üç yıldan uzun bir süre önce Yemen’e uluslararası alanda tanınan hükümeti başkentten sürmüş ve Suudi sürgününe iten İran destekli Şii isyancıları ezmek için müdahale etti…”

Yemen’de geçtiğimiz günlerde bir okul servisinin bombalanması sonucu ölen çocuklara da değinen yazarlar kurulu yazıyı şöyle sonlandırdı:

“…Bu korku. Utanç: Okul otobüsünü ve genç yolcularını yok eden bomba Amerikandı. CNN’ye göre, Suudi Arabistan’a onaylanan bir silah anlaşmasında 500 kilogramlık bir lazer güdümlü bomba satıldı – bu, 155 kişinin öldüğü Ekim 2016’da bir cenaze salonunu tahrip eden bomba gibi. Bundan sonra, Başkan Barack Obama Suudi Arabistan’a hassas güdümlü askeri teknolojinin satışını yasakladı. Yasak Mart 2017’de Trump yönetimi tarafından kaldırıldı.” (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...