Neçirvan Barzani’den Kürdistan Bölgesi Seçimleri’ne İlişkin Açıklama

Kürdistan Bölgesi Seçimleri bugün (30 Eylül 2018) gerçekleşti. Seçimlere ilişkin olarak gazetecilerin sordukları soruları yanıtlayan  KDP Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani şöyle dedi:

“Seçimlere katılmak herkesin doğal hakkıdır, bu seçimlerin huzur içinde sonuçlanmasını umuyorum. İnşallah Kürdistan daha iyi bir sürece girer.

Seçim sürecinde herhangi büyük bir sorun görülmedi. Seçim komisyonunun işlerine karışmak istemem ama çıkan küçük sorunları çözmelerini umuyorum.

Seçimlerin tabiatı şudur: Adaylar yarışacak, kendilerini ön plana çıkarmak isteyecektir. Sonuçta şunu herşeyin üstünde tutmamız lazım: Burası bizim vatanımızdır, beraber ilerletmemiz lazım.”

Irak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne İlişkin Açıklama

Irak Cumhurbaşkanlığı adayı için konuşan Başbakan Neçirvan Barzani “Sünni kardeşlerimiz tek adayla parlemento adaylarını açıkladı, Şii kardeşlerimiz de tek adayla Başbakanlık için başvuracak.  Bizim de tek adayla Cumhurbaşkanı adayımızı belirlememiz, birlik içinde hareket etmemiz lazım. Bu Kürdistan’ın çıkarına olacaktır. Çoklu adayla Bağdat’a gidersek ve parlamentodaki seçime kalırsa bu Kürdistan’ın çıkarlarına göre sonuçlanmaz.” ifadesini kullandı.

Irak’ta koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor. Ülkenin yönetilebilmesi için tüm tarafların hükümette yer alması gerekiyor. Bu kapsamda Sünni Araplar kendi payına düşen parlamento başkanlığı için birlik içinde kendi adaylarını açıklarken, Şii Araplar ise birlik içinde kendi başbakan Adaylarını açıklayacak. Irak Cumhurbaşkanlığı adayı da Kürtlere düşüyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...