Neçirvan Barzani: KYB’ye her türlü tavizi verdik ancak onlar birliği bozdu! Berhem Salih’i…

Başbakan Neçirvan Barzani, Kürtlerin birliğini uğruna Bağdat’a gittiklerini ifade ederek, “Herkes Kürdistan Bölgesi’nde siyasi karar merciinin nerede olduğunu çok iyi biliyor. Gönülleri nerede olursa olsun akılları Erbil’dedir” dedi.

Başbakan Barzani “Irak Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan mekanizma Kürdistan Bölgesi’nin çıkarına değildi. Berhem Salih, ne eski partisine ne kurduğu (Demokrasi ve Adalet için Koalisyonu’na) karşı vefalıydı. Umarım Kürdistan halkına karşı vefalı olacak.” diye konuştu.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Neçirvan Barzani, geçtiğimiz Pazar günü Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin yanı sıra Irak Cumhurbaşkanlığı’nın seçimine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Barzani, seçim süreci Kürdistan Bölgesi’nin genelinde başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirterek, “Seçim sürecinin başarılı ve demokratik bir şekilde gerçekleştiğinden dolayı Kürdistan halkı ve tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Barzani, “Seçim sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi, Kürdistan halkının başarısıdır” dedi.

Kürtlerin birliğini korumak için Bağdat’a gittiklerini altını çizen Barzani, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı makamı Kürtlerin hakkıdır. Cumhurbaşkanlığı makamı meselesinin Kürtler tarafından belirlenmeliydi. Kürtler dışında hiçkimse bu konuda söz sahibi değildir. Kürdistanlı siyasi partiler dışında başkasının Cumhurbaşkanı adayına oy vermesi ciddi sorundur.”

Kendisine adaylık teklif edildiğini dile getiren Barzani, “Tüm siyasi partiler (Dışardakiler dahil) benim aday olmamı talep ettiler. Eğer aday olsaydım yüzde yüz çıkardım. Ama benim amacım makam değildi. O yüzden aday olmadım” ifadelerini kullandı.

Irak cumhurbaşkanının seçilmesi konusunda tek taraflı karar alındığını altını çizen Barzani, “Tüm Kürdistan zarar etti. Maalesef bu Kürdistan için iyi bir başlangıç olmayacak” diye konuştu.

Başbakan Barzani, ‘Kürdistan Bölgesi’nde çifte yönetim söz konusu mu?’ sorusuna “Kürdistan Bölgesi resmi bir statüye sahip, çifte yönetim söz konusu değildir” yanıtını verdi.

KYB (YNK)’ye Başbakan Yardımcılığı ve bir bakanlık önerisinde bulunduklarını dile getiren Neçirvan Barzani, “KYB’ye Bağdat’taki tüm makam ve koltukları önerdik. Kürtlerin birliği uğruna Kürdistan Bölgesi’nde de her türlü yumuşaklığı gösterdik. Ancak maalesef onlar (KYB) bu birliği bozdu” diye belirtti.

KYB (YNK)’nin Bağdat’ta çoğunluk esasına göre hareket ettiğini vurgulayan Barzani, “Buna göre Kürdistan Bölgesi’nde de hükümeti kurma yetkisi çoğunluğu kazanan siyasi partide olacak” dedi.

Başbakan Barzani, KDP olarak Kürtleri savunmak uğruna geçmişte olduğu gibi bundan sonra da bedel ödemeye devam edeceğini söyledi.

Barzani, ‘Cumhurbaşkanlığı meselesinde Bağdat KDP’yi cezalandırdı?’ yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Bağdat, Kürdistan Bölgesi’nde siyasi karar merciinin nerede olduğunu çok iyi biliyor. Gönülleri nerede olursa olsun akılları Erbil’dedir.”

Neçirvan Barzani bir soru üzerine, Kerkük’teki güvenlik durumundan ciddi endişe duyduklarını ifade ederek, “Bu konuyu 16 Ekim’i yaratan siyasi tarafa sormak lazım” dedi.

Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in böyle bir yarışın içine girmemesi gerektiğini belirten Başbakan Barzani;

“Irak Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan mekanizma Kürdistan Bölgesi’nin çıkarına değildi. Berhem Salih, ne eski partisine ne kurduğu (Demokrasi ve Adalet için Koalisyonu’na) karşı vefalıydı. Umarım Kürdistan halkına karşı vefalı olacak.”

Irak Cumhurbaşkanı seçimi konusunda KYB ile anlaştıklarını kaydeden Barzani, “KYB ile cumhurbaşkanlığı konusunda tek aday gösterilmesi konusunda anlaşmıştık. KYB anlaşmayı ihlal etti. Kürtlerin birliği uğruna söz konusu anlaşmada ciddi yumuşaklık gösterdik” ifadelerini kullandı.

Barzani, siyasi partilerin parlamento seçimlerinde aldıkları sandalye saysına göre Kürdistan Bölgesi’ndeki yeni kabine hükümetinde yer alacaklarını belirtti.

Erbil ile Bağdat’ın geçmişte yapılanları gözden geçirmesi için iyi bir fırsatın ortaya çıktığını dile getiren Barzani, “Kürdistan Bölgesi’nde stratejik ortağımız Bağdat’tır. Bu konuda değişen bir şey yok. Bu gerçek referandumdan önce de böyleydi, bundan sonra da böylece olacak” diye konuştu. (Rudaw)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...