Neçirvan Barzani ve Berhem Salih’ten açıklama: Karar KDP’nin değil çünkü…

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani bugün Demokrasi ve Adalet Koalisyonu Başkanı Berhem Salih ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında ortak basın açıklaması yaptılar.

Nêçîrvan Barzanî açıklamasında hiç bir partinin seçimi ertelenemesi için resmi başvuruda bulunmadığı ı söyledi. Barzani, “Seçim kararını KDP değil hükümet aldı, YNK ile hükümet ortağıyız kararları beraber alırız” dedi.

31 Eylül 2018’de düzenlenecek Kürdistan Bölgesi Genel Seçimleri için KDP dışındaki tüm partiler ertelenmesini istemişti. KDP ise “Bir daha Kürdistan Bölgesi seçimleri ertelenmeyecek” açıklamasını yapmıştı.

İslami Toplum Partisi (Komala) ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında Berhem Salih ile görüşen Barzani “Kürdistan Bölgesi’nde iki ayrı yönetim diye bir şey olamaz. Süleymaniye’de seçimleri yaptırmayacağız diyenlerin kendisi oy vermemiş olmakla kalır, seçimler yapılacaktır” dedi.

Berhem Salih ise açıklamasında “Biz seçimlere girmeyeceğiz Irak hükümet kurma çalışmalarına odaklanmış durumdayız. Bana hiç bir taraftan Irak Cumhurbaşkanlığı teklifi gelmedi.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...