Nobel Ödüllü Ezidi Kürt kadın Nadia Murat’tan Kürt ulusunu yok sayan, Saddam’ı öven ifadeler

Geçtiğimiz gün Nobel Ödülü alan Şengal (Sincar) yerlisi Ezidi Kürt kızı Nadia Murat’ın, daha önce İngilizce yazdığı kitap Kürtleri şok edecek nitelikler yaşıyor.

2018 Nobel Barış Ödülü, tecavüzün savaşlarda bir silah olarak kullanılmasını engellemek amacıyla yürüttükleri çalışmalardan dolayı Kongolu jinekolog doktor Denis Mukwege ve Ezidi insan hakları savunucusu Birleşmiş Milletler (BM) İyi Niyet Elçisi Nadia Murad’a verildi.

Nadia Murat’ın daha önce yazdığı kitapta Şengal’in Kürdistan ve Kürt toprağı olmadığı, Kürt diye bir ulusun olmadığı küçümseyen bir dille yazılırken, Saddam Hüseyin dönemide kendilerinin daha özgür olduklarını söylüyor. Ayrıca kitapta Kürdistan Bölgesi yönetimi şikayet ediliyor.

Kitapta, Saddam Hüseyin sonrasında KDP’nin Kürtleri Şengal’e getirdiğini, KDP’nin onlara Kürtlüğü dayattığını söylüyor; “KDP’ye göre Saddam bize Arap demekle yanlış isimlendirmiş, biz her zaman Kürtmüşüz.”

Konuyu değerlendiren Prof. Murat Ard Nadiya Murat’ın Kürdistan’a karşı kasıtlı olarak subliminal (bilinçaltı) mesajlar verdiğini belirterek şöyle diyor: “Nadia 1993 doğumu, Saddam dönemi ise 2002’de bimiş olsa da 199’dan itibaren aslında Irak’ın kuzey bölgelerinde zayıftı. Beğendiği Saddam döneminde 0-6 yaşındaydı. Yani bu kitaptaki izlenimler onun izlenimleri olamayacak kadar küçük bir çocuktu. Bu kitabın çevrilmesi ve Kürtler tarafından okunması gerek” diyor.

Nadia Mura’da ilişkin Alman gazetesi Rhein Neckar Zeitung’e bilgiler veren Jan İlhan Kızılhan çok ilginç bilgiler veriyor. Kızılhan kapmlarda görev alan uzman bir psikolog. Kendisi Nadia Muratla ilgilenmiş onun ABD’ye giderek Birleşmiş Milletler (BM)’de konuşmasını sağlamış biri isim.

Nadia Murad’ı ikna ederek ajanların onun adına kitap yazacaklarını söyleyen Jan İlhan Kızılhan Şöyle diyor:

“Nadia Murad yakın gelecekte çok fazla strese sahip olacak. Birçok davet alacak ki herkes onunla konuşmak istiyor, ajanları onun için kitap yazmaya çalışacak ya da kendisinin kitap yazmasına ikna edecek.”

Kürt dili ve kültürüne ilişkin araştırmalar yapan ve çok sayıda eser yayınlayan Seyda Goyan ise konuya ilişkin olarak şöyle diyor:

“Ona ‘sen Kürt değilsin, Ezidisin’ bilincini aşılamışlar! Ermenistan derin devletinin oyununa gelen bir kesim Ezidi gruba kanıyor. Gelecekte kendini bilmeyen bu kişilerin bu kadını siyasetlerine alet edeceklerini göreceğiz.” (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...