Muhammed bin Selman: Rusya ve Çin yok olacak

Suudi Arabistan Haberleri – ZERnews: Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Rusya ve Çin’e yönelik çok konuşulacak sözler sarf etti. Bloomberg’e yaptığı röportajda, Rusya ve Çin de dahil olmak üzere “Bir çok petrol üreticisinin gelecekte dünya petrol pazarından yok olacağını” ileri sürdü.

Muhammed bin Selman, “Petrol talebi 2030 yılına kadar yılda yüzde 1’den yüzde 1.5’a kadar, hatta daha da fazla artabilir. Ama bazıları petrole olan talebin 2030’dan sonra azalacağına inanıyor” diye konuştu. ”Bizim hesaplamamıza göre, birçok petrol üreticisi ortadan kalkacak” diyen Muhammed bin Selman, bu ülkeleri şöyle sıraladı:
”Biz örneğin, Çin’in petrol üreticisi olarak beş yıla kadar tamamen ortadan kalkmazsa bile, üretimini büyük ölçüde azaltacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda daha pek çok petrol üreticisi ülke bir bir ortadan kalkacak. Rusya’daki petrol üretimi 19 yıl sonra hızla azalacak, eğer 10 milyon varillik üretimiyle tamamen ortadan kalkmazsa.”
Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan’ın bu alanda tehlikede olmadığını ve bu nedenle gelecekte şimdikinden bile fazla petrol satacağını iddia etti.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...