The news is by your side.

Mısır piramitlerinin sırrı çözüldü mü?

Mısır piramitlerinin nasıl inşa edildiği günümüzün en çok merak edilen konularının başında geliyor. Bu gizemi çözmek için araştırmalar devam ederken, Mısır’da antik taş ocağı Hatnub’daki arkeolojik kazılar sırasında bu gizemi aydınlatabilecek yeni delillere ulaşıldığı iddia edildi.

İngiliz ve Fransız arkeologların yürüttüğü arkeolojik kazılarda ek bir rampa sisteminin kalıntıları bulundu. Büyük Giza Piramidi’nin yapıldığı döneme ait olduğu düşünülen sistemin, dev mermer blokları dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabileceği belirtiliyor.

Yeni keşif, piramitlerin düşünülenden çok daha hızlı yapılmış olabileceği işaret ediliyor. Bulunan sistem çok sayıda direk çukuru bulunan ve iki yanında merdivenler olan merkezi bir rampadan oluşuyor. Arkeologlar bu sistemin varlığı, taş bloklarının sürüklenerek değil, bir makara düzeneği ile yukarıdan çekilerek taşınmış olabileceğini belirtiyor.

Projenin yöneticilerinden Liverpool Üniversitesi Mısıroloji öğretim üyesi Dr. Roland Enmarch, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, “Keşfettiğimiz sistem, aynı anda çok sayıda kişinin kuvvet uygulamasına izin veriyor. Bu da blokları daha hızlı taşıyabilmeniz anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Eylül ayında taş ocağındaki yazılar incelenirken tesadüfen keşfedilen sistemle ilgili bulguların gelecekte bir bilim dergisinde yayımlanacağı açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.