Mesut Barzani’nin ayaklanan Basra halkına mesajı ve tarihi arkaplanı

ZERnews – Kürt Tarihi: Bugün Başkan Mesut Barzani, Irak’ın güneyinde ayaklanan Basra halkı için destek mesajı yayınladı. Bu mesajın önemli tarihi arkaplanı bulunmaktadır. Bulundurduğu petrol yatakları ve geçiş güzergahı olması hasebiyle dünyanın en zengin vilayeti olması gereken Basra’da halk içme suyu bulamıyor.

Buradaki petrol tesislerinde Basra halkı çalıştırılmazken, haksızlık, adaletsizlik, işsilik ve yolsuzluk çığırından çıkmış bulunmakta.

Barzani yayınladığı mesajda hayatını kaybeden Basralıların yakınlarına başsağlığı dileyerek, sorunlarının çözülmesini istedi. Başkan Barzani “Kürdistan Bölgesi halkı da şüphesiz Basra’daki vatandaşlar için elinden gelen yardımı yapacaktır” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Barzani Vakfı, Basra halkına içme suyu başta olmak üzere tırlarla temel ihtiyaçları karşılamak üzere yardım göndermişti.

Diktatör Saddam Hüseyin Irak’ı yönetirken HAK mücadelesi veren Kürtler Irak’ın güneyinde Şii nüfusunun yoğun olduğu bölgelere  sürgün edilirdi. Kürt aydın, yazar, siyasi lider, yönetici ve direnişçi halk kesimleri buradaki halkla iç içe yaşıyordu. Basra da bu kentlerden biriydi.

Diktatör Saddam Hüseyin Sünni mezhepçi olduğu için Şii mezhebi mensubu Araplara zulmediyordur. Bu bağlamda da Kürtler ile o dönem mazlum olan Şii halk arasında güçlü bağlar vardır. Zaman zaman işbirliği yapıyorlardı. Nitekim İran islam devrimi sonrasında yönetime gelen Şii din alimleri ile Kürt siyasi liderleri arasında derin bir muhabbet vardı.

Kürdistan Ulusal Lideri Mustafa Barzani Sovyetler Birliği’nde sürgündeyken Irak’ta devrim sonucunda rejim değişti (1957). Yeni rejim Kürtlerin haklarını vermeyi kabul etmişti. Böylece Mustafa Barzani önce Mısır’a gitmiş oradan da Irak’a gelmişti. Barzani’yi Basra halkı kitlesel bir şekilde karşılamış sevinç gösterileri yapmıştı. (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...