Gündem Suriye; Merkel ve Netanyahu’dan İran karşıtı ortak açıklama

Almanya / İsrail / İran Haberleri – ZERnews: Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Kudüs’teki buluşmanın ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Merkel ve Netanyahu, İran’ın Suriye’deki askeri varlığını tamamen çekmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

“SİZ DE BİZ DE ASLA UNUTMAYACAĞIZ”
Netanyahu, konuşmasında, “İsrail ve Almanya arasındaki güçlü bağların bu bölgeye ve dünyaya örnek teşkil edebileceğini düşünüyorum. Geçmişin korkularının üstesinden gelmeyi başardık – bunları asla unutmayacağız ve siz de asla unutmayacaksınız bunları – ancak ilişkimizi sıcak ve yapıcı bir dostluğa dönüştürdük. Bu anlaşmazlıklarımız yok demek değil ancak bütün bunların altında saygı duyduğum ve takdir ettiğim bir bağlılık var” dedi.
“İSRAİL’İN GÜVENLİĞİ ALMANYA’NIN VARLIK SEBEPLERİNDEN…”
Merkel ise, 2008 yılındaki ziyareti sırasında İsrail Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “İsrail’in güvenliği Almanya’nın varlık sebeplerinden biridir” dediğini hatırlattı. Merkel, Almanya’nın, Holokost suçlarından kaynaklanan “daima sürecek bu sorumluluğa” bağlı olduğunu söyledi.
“İRAN’IN SURİYE’DEN TAMAMEN ÇEKİLMESİ İSTEĞİNE TAM DESTEK”
Almanya’nın, İran’ın nükleer silah geliştirmesine engel olma konusunda, İsrail gibi kararlı olduğunu söyleyen Merkel, bunun nasıl yapılacağı konusunda İsrail ile anlaşmazlık içerisinde olunduğunu da sözlerine ekledi. Merkel, İsrail’in İran’ın Suriye’den tamamen çekilmesi yönündeki isteğine de tam desteğini açıkladı. 
ULUS DEVLET YASASI
Gazetecilerin, geçtiğimiz haftalarda İsrail parlamentosundan geçen “Ulus Devlet Yasası” hakkındaki sorusunu da yanıtlayan Merkel, İsrail’in kendini bir Yahudi devleti olarak tanımlamaya hakkı olduğunu ve Filistinlilerin herhangi bir barış anlaşması imzalanması durumunda bunu da tanımak zorunda kalacağını söyledi. 
‘İSRAİL AZINLIK HAKLARINA SAYGI GÖSTERİYOR’
Merkel’in, Ulus Devlet Yasası’na ilişkin soruya yanıt verirken yaptığı “önemli olan azınlıkların bütün haklarına saygı gösterilmesi ve bunların korunmasıdır” uyarısı üzerine, İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in Ortadoğu’da azınlıkların haklarına saygı gösterilen tek ülke olduğu iddiasında bulundu.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...