Rojava – Menbic’e saldırı düzenlendi

Menbic (Münbiç)’e saldırı düzenlendi. Saldırı bomba yerleştirilmiş motorsikletle gerçekleşti.

Olay sonucunda iki çocuğunun yaralandığı kaydedildi.

Olay bugün Menbic’in El Ratibe Caddesi’nde meydana geldi.

Minbic’de bugün öğleden sonra El Ratibe Caddesi’nde bomba döşenmiş bir motosikletle olay meydana geldi.

İki çocuğun yaralandığı ve çocukların Emel Hastanesi’nde tedavi altında alındığı kaydedildi.

Ayrıca patlama sonucunda bir iş yerinde yangın çıktığı bildirildi. İç Güvenlik Güçleri ile ilk yardım ekiplerinin müdahalesinin ardından çıkan yangının söndürüldüğü belirtildi.

Olay yerinde inceleme başlatıldı.

YPG ve YPJ sonrası Menbic’in durumu

Rojava Haberleri – ZERnews: Demokratik Suriye Güçleri (DSG) şemsiyesi altındaki Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ), Temmuz ayının ortasında Halep kenti kırsalındaki Menbic’den çekilmişti. Bu çekilme Türkiye’nin ısrarıyla gerçekleştirilmişti. Çünkü ABD ile Türkiye’nin amacı, bu kenti ÖSO adı altındaki gruplara teslim etmekti. 
Bu girişime karşı Kürt dostu tek ülke olarak öne çıkan Fransa, askerlerini Menbic’e sevk etmiş, Erdoğan’ın o zaman büyük tavizler karşılığında ikna ettiği ABD’yi bu plandan vazgeçirmişti.
Harita günceldir – Sarı alan: DSG, Peşmerge, YPG, YPJ -Kırmızı: Suriye ve Irak hükümetleri -Siyah: IŞİD, Yeşil: Türk ordusu, ÖSO / El Kaide ve diğer radikal gruplar
Şu an Menbic’te yerli – yerel halk kendi kendini yönetiyor. Buranın yerlisi farklı halklar Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu felsefe ve yönetim şekli temelinde kenti yönetiyor. Bu bağlamda tüm uluslar kendi dil ve kimlikleri ile güvence altına alınmış durumda.
YPG tarafından hem askeri hem de ideolojik eğitimleri tamamlanan yerli yöneticiler, şehri savunmak, güvenlik ve istikrarı sağlamak için gerekli seviyeye ulaştıktan sonra, daha önce karşılaştıkları zorlukların ve engellerin üstesinden geldiler. 
Geldiğimiz noktada Menbic (Münbic) yönetimi siyasi, askeri, örgütsel ve idari görevleri yerine getirebilme yetisine sahiptir.

Denilebilir ki Menbic’te Abdullah Öcalan’ın düşünceleri, YPG ve YPJ’nin eğittiği yönetim ve askeri güçler duruyor.

MENBİC KENTİ

Menbic ya da Menbij (Arapça: منبج) Halep ilinde Fırat nehrinin 30 km batısında bulunan tarihi Kürt, Çerkes, Türkmen ve Arap kentidir. Ancak önce salt Kürtlerin yaşadığı bu kente, Osmanlılar ve ardından yapay Suriye devleti, Kürtlerin nüfusunu yok etmek için buraya daha çok Arap, Türkmen ve Çerkesler yerleştirdi. Kürtlere yönelik bu demografik imha girişimleri tarihin her sürecinde, tüm Kürt kentlerinde görülmüştür.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...