Meksika sınırında işler çığırından çıkıyor; Paramiliter güçler…

ABD / Meksika Haberleri – ZERnews: Amerika kıtasının orta bölgelerinden ABD’ye sığınmak üzere yola çıkan binlerce göçmenin sınırdan girişini engellemek için ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla Meksika sınırına asker yığıldığı biliniyor. Ancak tehlikeli bir gelişmenin yaşandığı belirtiliyor.

Söz konusu sınıra paramiliter grupların da gitmek için harekete geçtiği belirtiliyor. Teksas Gönüllü Askerler (Texas Minutemen) adlı milis grubun ABD Gümrük ve Sınır Devriyesi’ne “gayriresmi destek” için 200 üyesinin yola çıktığını açıkladı.
Washington Post’un haberine göre grubun sözcüsü olan Shannon McGauley, sınırdaki durumu gözlemleyeceklerini, orduya bildireceklerini ve “ellerinden gelen yardımı yapacaklarını” ifade etti.  Göçmenlere karşı Meksika sınırına doğru yola çıkan paramiliter grupların sayısı belirsizliğini korurken, sözcü McGauley bu gönüllülerin yanlarında çadırlar, soğutucular, insansız hava araçları, silahlar ve mühimmat taşıdığını söyledi. Grup sözcüsü McGauley, son bir haftadır telefonlarının susmadığını, başka milis gruplarının da sınıra gitmek istediğini, Oregon’dan, Indiana’dan hatta Kanada’dan kadın ve erkeklerin içlerinde olduğunu iddia etti.
Geçtiğimiz hafta Newsweek dergisinde yayımlanan bir haberde ise, ABD ordusunun “düzensiz milislerin sınırda destek iddiasıyla kendiliğinden toplanmasından endişe duyduğu” belirtilmişti. Habere göre sınır korumasını sağlayan Milli Muhafız Teşkilatı’na ait bir belgede, sözkonusu milis gruplarının teşkilatın silahlarını çaldıklarına dair bilgiler olduğuna işaret edilmişti.
ABD Başkanı Trump son olarak içinde çok sayıda kadın ve çocuğun olduğu göçmenlerin sınırdan girmesini engellemek için 15 bin asker sevk edileceğini ve taş atanlara ateş açılacağını söylemişti. Meksika’nın güneyinde bulunan göçmen kervanına karşı ABD ordusu sınıra sevkıyata başladı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...