Roboski: Uçaklar önce abisini, şimdi de kendisini vurdu! Ramazan Tosun ve Şırnak Barosu detayı

ZERnews: PKK (HPG) tarafından yapılan açıklamaya göre Şırnak’ın Uludere ilçesinde, 3 gerilla hava saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Bunlardan Ramazan Tosun, aynı bölgede 34 kişi ile beraber Roboski (Uludere)’de hayatını kaybeden Mehmet Ali Tosun’un kardeşiydi.

Uludere Olayı olarak da adlandırılan Roboski felaketinide Mehmet Ali Tosun 25 yaşındayken hayatını kaybetti. Geçtiğimiz aylarda Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi’nin Roboski davasını devlete satması sonrasında ikinci defa vurulan acılı Roboskili aile bu defa küçük çocukları Ramazan Tosun’un vurulma haberiyle sarsıldı.

Şırnak Barosu avukatları Nuşirevan Elçi’yi görevden almadığı sürece hepsi bu ihanetin ortağıdır.

OLAYIN ARKAPLANI

AKP Hükümeti, Roboski felaketini savunmuş, çoğu çocuk yaştan olan Roboskili sivilleri bilerek hedef alan bombardımanın emrini veren komutanlar, hükümetin isteği üzerine yargılanmamış, mahkeme iptal edilmişti.

Aksine hayatını kaybedenlerin aileleri kaymakamı taziye çadırında darb ettikleri gerekçesiyle halen mahkemede yargılanmaya devam ediliyor.

Bütün bunlara tepki gösteren Mehmet Ali Tosun’un kardeşi Ramazan Tosun PKK saflarına katıldı. 11 Ağustos 2018’de Türk silahlı kuvvetlerinin hava bombardımanı sonucundan can verdi.

Ailesi ise haber yeni öğrendi.

Mehmet Ali Tosun’un ailesi ve diğer Roboskili ailelere devlet mahkemeye başvurmamaları karşılığında “sus payı” olarak para teklif etti. Ancak aileler bunu kabul etmedi, davanın mahkemelere taşınmasını, faillerin yargılanmasını istedi.

Türkiye’deki mahkemeler Roboski davasını ele almadığı için söz konusu dava Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşındı.

Mahkeme sonucunda dönemin İçişleri Bakanı, dönemin genel Kurmay Başkanı ve daha bir çok ülke yöneticisi yargılanacaklardı. Ayrıca Diyarbakır’dan Ankara’ya mesaj ileterek vurulmaları gerektiği görüşünü bildiren, Hulusi Akar Erdoğan tarafından Genel Kurmay Başkanı yapıldı.

Bunun yanısıra Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ailelerin tekrar tekrar ısrar etmelerine rağmen “gönderiyoruz” dedikleri belgeyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ye göndermedi, çekmecesinde sakladı. Böylece dava iptal edildi, bir daha yargılama olmayacak. Bunca yıldır direnen, acı çeken, baş eğmeyen ailelerin davası bu şekilde satıldı.

Nitekim 1990’lı yıllardan beri Kürt avukatlar her zaman Kürtlerin katliam davalarını bu şekilde devlete satmıştır. Bunun için devlet yetkileri her zaman hiç çekinmeden katliamları tekrar tekrar yapmıştı.

Satıcı avukatların bir daha katliamalara ortam hazırlamamsı için, bizler bu geçmiş dava ve ihanetleri gün yüzüne çıkarıp tarihe, herkesin bileceği, her zaman göreceği şekilde yazacağız. (Mirza Mihemed / Erbil)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...