Başbakan Barzani AKP’li heyeti kabul etti: Heyette Fethullah Gülen okullarını dönüştüren kurum da vardı

AKP Hükümeti’nden bir heyet Kürdistan Bölgesi’ne giderek Başbakan Neçirvan Barzani ile görüştü. Heyette AKP’li Milletvekili Mehdi Eker ve  Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti yer aldı.

Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye dışındaki Fethullah Gülen Örgütü’ne bağlı okullarının bağlandığı vakıftır. Söz konusu heyet Kürdistan Bölgesi’nde eskiden Gülen Cemaatine bağlı olan okulları yönetiyor.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Neçirvan Barzani bugün Başkent Erbil’de Mehdi Eker, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ve Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti’nin de bulunduğu heyeti kabul ettiği belirtildi.

Ziyaretten memnuniyetini dile getiren heyet, başta eğitim olmak üzere birçok alanda Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini vurguladı.

Heyet ayrıca, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Maarif Vakfı’nın bölgedeki çalışmalarını desteklemesinden dolayı Başbakan Barzani’ye teşekkür etti.

Neçirvan Barzani ise, heyetin ziyaretinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, tüm alanlarda iki taraf arasında ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Türkiye’de eğitimin köklü bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin özellikle eğitim alanında Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ve bu konuda da gereken tüm desteği sunacaklarını söyledi.

Görüşmenin bir bölümünde, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin eğitim sistemi istişare edildi.

Erbil Uluslararası Maarif Okulu’nun resmi açılışı bugün törenle yapıldı.

Türkiye Maarif Vakfı’ndan oluşan bir heyet, başkent Erbil’de Kürdistan Bölgesi Eğitim Bakanı Piştivan Sadık ve Erbil Valisi Nevzad Hadi ile ayrı ayrı görüştü.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, Kürdistan Bölgesi Hükümet  Sözcüsü Sefin Dizayi, Erbil Valisi Nevzad Hadi ile gazeteci Kemal Öztürk ve Nedim Şener’in de aralarında olduğu bir grup gazeteci okulu ziyaret etti.

Erbil Uluslararası Maarif Okulu bu yıl 570 öğrenciyle eğitim yılına başladı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...