McKinsey veya IMF ile anlaşmanın arasında bir fark var mı?

Türkiye Haberleri – ZERnews: Türkiye’de 20 Eylül günü açıklanan Yeni Ekonomik Program’da, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Maliyet ve Dönüşüm Ofisi kurulacağı, 16 Bakanlığın temsilcilerinin görev alacağı bu ofiste tüm hedef ve sonuçların her çeyrekte kontrol edileceği aktarılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 26 Eylül 2018 günü New York’ta, Türkiye-ABD İş Konseyi’nin düzenlediği 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda; Ofis için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdiklerini söylemişti.
Bakanın bu sözleri üzerine basında, ekonomi yönetiminin ABD’li bir danışmanlık firmasına bırakıldığı, devletin kozmik odasının açıldığı, IMF programına dönüldüğü gibi eleştiriler yer almıştı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı yapılan haberlerin ve yönetilen suçlamaların gerçekliği olmadığı doğrultusunda sert bir açıklama yapıldı. Açıklamada özetle, Ofiste bakanlıklar ve diğer kamu kurumlarının temsilcilerinin görev yapacağı, söz konusu firmanın icra yetkisi ve fonksiyonu olmayacağı, dünyadaki iyi uygulama örneklerinin analiz edilebilmesi için gerek görüldüğünde danışmanlık hizmeti alınacağı belirtildi.
soL Haber’de yer alan haberde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugünkü açıklaması ile Albayrak’ın ABD’deki sözlerinin örtüşmediği kaydedildi. Haberin devamında şu ifadeler yer aldı:
“…Bir firmayla çalışmaya karar vermek ile “dünyadaki başarılı uygulama örneklerinin analiz edilmesi” gibi programın spesifik bir kısmında danışmanlık hizmetine başvurulması farklı şeylerdir.
Ayrıca Bakanlığın açıklamasında şirketin icra yetkisi ve fonksiyonu olmadığına vurgu yapılmaktadır. Bu sözler yanıltıcıdır: IMF ve Dünya Bankası ile anlaşma yapılsaydı, onların da icra yetkisi olmayacaktı. Öğütleri, gizli ya da açık direktiflerini uygulama görevi kamu kurumlarının yetkilileri eliyle uygulamaya sokulacaktı.”
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...