“McKinsey Türkiye’ya atanmış bir kayyumdur” diyen Karamollaoğlu, 5 soru yöneltti

Saadet Partisi Haberleri – ZERnews: Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye’nin anlaşmaya vardığı uluslararası yönetim şirketi McKinsey için “Açık söylüyorum, Mckinsey Türkiye’ye atanmış bir kayyumdur. Malumunuz bu iktidar kayyımlarıyla ünlü” diye konuştu.

Türkiye Yönetimi, ‘Yeni Ekonomi Programı’ (YEP) kapsamında Maliyet ve Dönüşüm Ofisi’nin kurulacağını belirtmiş ve ofis için uluslararası yönetim şirketi McKinsey’le çalışılacağını duyurmuştu. Konu hakkında gazetecilere konuşan Karamollaoğlu, “Bu iktidar kayyumlarıyla ünlü” derken, sözlerine şöyle devam etti:

“Belediyelere, şirketlere, derneklere, önüne gelen her yere kayyum atadı. Şimdi de yürüttüğü yanlış politikalar yüzünden Türkiye Cumhuriyeti’ni, Amerikalı bir kayyuma teslim etmek zorunda kalmıştır. Bu adım daha anlaşılabilir bir ifade ile ‘Ben bu ülkeyi yönetemiyorum. Amerikalı McKinsey yönetecek’ itirafından başka bir şey değildir.”

KARAMOLLAOĞLU’NDAN 5 SORU

Saadet Partisi’nin McKinsey şirketinden alınan danışmanlıkla ilgili endişeleri olduğunu söyleyen Karamollaoğlu şu soruları sordu:

– Bu şirkete ne kadar ücret ödenecektir. Kulağımıza, 250-300 milyon lirayı bulan çok ciddi rakamlar geliyor. İktidar neden ısrarla ödenecek ücreti açıklamaktan kaçınmaktadır?

– Düne kadar yerli ve milli duruş adı altında vatandaşa iphone telefon kırdıran iktidar, şimdi hangi milli gerekçeyle devleti Amerikalı bir şirkete teslim etmektedir?

– Çok daha önemlisi, bir ülkenin bakanlıkları o ülkenin sırrıdır, mahremidir. Bu durumda 16 bakanlığın verilerinin güvenliği nasıl sağlanacaktır? Ülke verilerinin başka ülkenin eline geçmemesinin garantisi var mıdır?

– Bu şirket daha önce Türkiye’de benzer danışmanlık hizmetleri vermiş midir? Bu hizmetlerin sonuçları ne olmuştur?

– McKinsey’in 2001 krizinden sonra Özelleştirme İdaresi’ne danışmanlık hizmeti verdiği TEKEL, Telekom, TEDAŞ, SEKA gibi varlıklarımızın özelleştirilmesinde etkin rol aldığı iddiası doğru mudur?

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...