The news is by your side.

Mardin’in doğal güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor

Tarihi güzellikleri ile ön plana çıkarak geçtiğimiz yıl 3 milyon turistin ziyaret ettiği Mardin şehri, doğal güzellikleriyle de turistlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kızıltepe ilçesinde 4 dağın arasında bulunan Beşdeğirmen (Emrût) şelalesi, fotoğraf meraklıları ve turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Emrut-2

Mardinli vatandaşlar ve bisikletçiler tarafından bahar aylarında sık sık ziyaret edilen Beşdeğirmen şelalesi bu yıl tursitlere de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Beşdeğirmen Mahallesi sakinleri, bölgede bulunan tarihi yapılar ve doğal güzellikleri, dağların arasına gizlenmiş elmas olarak değerlendirirken şelalenin turizme kazandırılmasını istiyor.

4 dağ arasına gizlenmiş, ilk ve sonbahar aylarında yeşil ile sarı tonlarının ahengiyle görenleri büyüleyen Beşdeğirmen şelasesini görebilmek için turistlerin sadece 3 ayı var.

Benzer Haberler
1 112

Baharda akmaya başlayan şelale, mayıs ayı sonuna kadar çağlarken, yazın aşırı sıcaklar nedeniyle şelale kurumaya başlıyor.

Beşdeğirmen Mahallesi sakinlerinden Haci Suphi Ertaş, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, şelalenin kayalık yapısını Pamukkale travertenlerine benzetti. Ertaş şöyle konuştu:

“Geçmişte burası yayla olarak kullanılmış, eskiden daha yeşillikti. Burada beylerin konağı, hapishane, kilise ve mescit gibi tarihi yapılar var. Genellikle yerli insanlarımız geliyor.

Amacımız yurt dışından ve farklı şehirlerden gelen turistleri ağırlamak. Pamukkale’ye benzer yerlerimiz var. Misafirperver insanlarımız var, Pamukkale’ye meydan okuyacağını iddia ediyoruz.”

Emrut-3

Mahalle sakinlerinden Mehmet Yaşar Demir ise bölgenin tarihi bir belde olduğunu belirterek, “Çok güzel bir şelalemiz var sürekli akan bi şelale değil, haziran ayına kadar bu suyu görürüz, daha sonra su kuru ve bembeyaz olur, Pamukkale’yi andırır.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.