Maliki cephesi: Gözümüz PDK ile YNK’de

153 milletvekilinin imzasını aldığını söyleyen Nuri Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu yaptığı açıklamada, “Mecliste en büyük grubu oluşturmak için PDK ile YNK’yi bekliyoruz.” dedi.

Yeni Nesil hareketinin Nasr Koalisyonu’na katıldığını belirten Kanun Devleti liderlerinden Said Muttalibi, şimdiye kadar YNK, PDK, Goran, Yekgirtû, Komel ile Demokrasi ve Adalaet Koalisyonu hiçbir tarafa katılmadı.

Muttalibi, “153 milletvekilinin imzasını aldık ve ayrıca imza esnasında her bir milletvekilinin imza atarken resmini çektik.” dedi.
Muttalibi ayrıca, “Nasr ve diğer koalisyonların paylaştığı rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü bahsettikleri milletvekilleri bize katıldılar. Doğrusu biz Nasr Koalisyonu’nun sahte imzalarını ve çekilen milletvekilleri sayarsak milletvekili sayıları 116 ile 120 arasında kalır. Bunun için 177 milletvekillerinin olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.” dedi.

Yeni Nesil hareketinin Nasr Koalisyonuna katıldığını vurgulayan Muttalibi; YNK, PDK, Goran, Yekgirtû ve Komel’in şu ana kadar durumlarını netleştirmediğini ileri sürdü.

Kürt tarafının Kanun Devleti Koalisyonuyla birlikte yeni hükümetin kurulması için çok önemli bir rol oynayabileceğini belirten Muttalibi, “Fakat şu ana kadar Kürt tarafının gereken duruşu sergileyemedi. Benim tahminime göre Kürt tarafı bizim koalisyona katılmak istiyor.” diye konuştu.

Dün Irak parlamentosunun ilk oturumuna başkanlık eden meclisin en yaşlı üyesi Muhammed Ali Zeyneddin, meclis başkanlığı konusunda anlaşmaya varılması için oturumu 15 Eylül’e erteledi. Taraflar hangi listenin parlamentoda en büyük grubu oluşturduğuna dair Irak Federal Mahkemesi’nin vereceği kararı bekliyor.

Şimdiye kadar çoğu Kürt partileri Amerikan cephesiyle İran cephesi arasında tarafsızlığı seçmiş durumda. Fakat son kertede Kürtlerin durumlarını netleştirmeleri gerekiyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...