İran’a yakın Maliki ile Amiri 149 milletvekiliyle Kürtleri bekliyor! ABD-İngiltere kanadı Kürtleri devre dışı bırakmıştı

Dün gece; Nasr, Sairun, Vataniyye, Hikme, Türknen Partisi ve diğer birkaç grup koalisyon kurduklarını açıkladılar. Bu açıklama sonucuna göre bu kanat Kürtleri yani Kürdistan Bölgesi partilerini devre dışı bıraktı.

Irak’ta en çok sandalyeli koalisyonu bir araya getiren grup hükümeti kurabilecek. Dolayısıyla Irak’ta partiler ikiye ayrıldı.

ABD ve İngiltere’ye yakın gruplar Kürtleri devre dışı bıraktı ancak İran’a yakınlığı ile bilen Kanun Devleti ve Fetih de diğer birkaç grupla koalisyon kurduklarını ve Kürtlerle işbirliğine hazır olduklarını duyurdular.

Foto: İran karşıtı Mukteda Sadr’ın liderliğini yaptığı koalisyon Kürtlerin de desteğiyle en çok oyu almıştı ancak Kürtlere karşı bu gücünü kullandı. 

İran’a yakın Kanun Devleti Başkanı Nuri Maliki, yaptığı basın toplantısında 145 milletvekilini kapsayan bir koalisyon kurduklarını ve bu koalisyonun da en geniş tabanlı koalisyon olduğunu ileri sürdü.

Maliki, “Koalisyon parlamentonun en büyük grubu olup hükümeti kuracaktır.” dedi.

Aynı zamanda İran’a yakın Fetih Listesi Başkanı Hadi Amiri 149 milletvekilini içine alan İnşa Koalisyonunu kurduklarını duyurdu. Amiri, “Baştan beri en geniş tabanlı hükümeti kurmak için Sünni, Şii ve Kürtlerle görüşüyoruz.” dedi.

Abadi’nin listesinden ayrılıp İran’a yakın İnşa Koalisyonuna katılan Falah Feyyaz, “Kürtlerin koalisyonumuza katılmalarını bekliyoruz.” dedi. (ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...