Önemli gelişme; “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi” ilan edildi

Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) 16 Temmuz’da gerçekleştirilen üçüncü kongresinde alınan karar bugün hayata geçirildi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin denetiminde olan bölgelerin siyasi temsilcisi olan Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) bugün gerçekleştirdiği toplantıda, Suriye’nin kuzeyi ve doğusu için özerk yönetim oluşturuldu.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclisi Eşbaşkanlığı’na Siham Qiryo ve Ferit Ette’nin seçildiği belirtildi. DSM’nin Eyn İsa’da düzenlediği toplantıda Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclisi oluşturuldu. DSM’nin Ayn İsa’daki binasında yapılan toplantıya Eş başkan Emine Umer ve Kuzey Suriye sivil meclisleri ve önemli aşiret liderleri katıldı.

Toplantıda konuşan Emine Umer, “DSM 3. konferansında Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin kurulması önerisinde bulunmuştu. Projenin amacı bölgedeki özerk yönetimler arasında koordineyi sağlayacak bir yönetim sisteminin oluşturulması, yönetim ve güvenlik boşluğunun doldurulması ve Suriye’nin doğusu ile kuzeyinde daha önce kurulan yönetim sistemine göre hareket edilmesidir. Bu yönetimler bölgede istikrarı sağlamış ve hizmet alanında ihtiyaçları karşılamış, bölgeleri terörist saldırılara karşı koruyabilmiştir” dedi.

Emine Umer, “Bölgelerin birbirlerine uzak olmalarına rağmen birbirlerine yardım ettiklerini ve teröre karşı beraber direndiklerini de” söylerken, “Özellikle hizmet alanında bu durumunun halkı olumsuz etkilediğini” belirtti.

“Bu yetersizliklerin aşılması ve bölgeler arasında bir denge oluşturulması için de bölge yönetimleri arasında koordine sağlayacak bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu” belirten Emine Umer, “DSM’nin özerk yönetimler ve sivil meclislerle yürüttüğü tartışmaların ardından Kuzey ve Doğu Suriye ortak yönetimi kurulması kararı verildiğini” söyledi.

Yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aktaran Emine Umer, “Tüm yönetimlerden oluşturulan hazırlık komitesi ile çalışma yürütüldüğünü” söyledi. Umer, hazırlık komitesinin de küçük bir komite oluşturduğunu ve gerekli belgeleri hazırlayarak, özerk yönetimler ve sivil meclis üyelerinden oluşan ve Yasama Meclisleri tarafından onaylanan 70 kişilik genel meclisi üyeleri listesini hazırladıklarını aktardı. DSM Eşbaşkanı Umer, konuşmasının sonunda, “Bu temelde DSM olarak bu toplantıyı, Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Genel Meclisi’nin ilk toplantısını ilan ediyoruz” dedi.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...