Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclis toplantısının sonuç bildirgesi

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) tarafından dün Eyn Îsa ilçesinde gerçekleştirilen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclis toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı.

Girê Spî’nin Eyn Îsa ilçesinde Demokratik Suriye Meclisi (MSD) tarafından dün gerçekleştirilen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclis toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı.

Açıklanan bildirge şöyle:

“Demokratik Suriye Meclisi’nin 16 Temmuz tarihinde Tebqa’da gerçekleştirdiği 3. Kongresi’nde çete gruplarından yeni özgürleştirilen alanlar ile Demokratik Özerk Yönetim alanları arasında ortak bir yönetimin kurulması kararı alındı. Bu esas üzerine Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclisi Hazırlık Komitesi, 6 Eylül 2018 tarihinde 70 üyenin katılımıyla Eyn Îsa ilçesinde toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı, Reqa, Tebqa, Minbic, Dêrazor’dan yerel yönetim eşbaşkanları, Demokratik Özerk Yönetim temsilcileri, DSG temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve ulusal güçlerin de katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda 70 üyeden oluşan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Genel Meclisi kuruldu.

Meclis üyelerinin 49’u sivil meclis ve özerk yönetim bölgelerinden, 21 üye ise hazırlık komitesinden uzman kişilerden seçildi. Meclis Eşbaşkanlığı görevine Sîham Qeryo ve Ferîd Etî seçilmiştir. Meclisin 5 kişilik genel divanı ve Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’na Bêrîvan Mihemed ve Ebd Hamid El-Mehbaş seçildi.

Toplantıda ayrıca Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Meclisi tüzüğü kabul edildi.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...