The news is by your side.

Kuzey Suriye Federasyonu’ndan Koalisyon Güçler, BM ve Rejim’e çağrı

Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi Eşbaşkanı Mensur Sellum, Suriye rejimi, Uluslararası Koalisyon Güçleri, Birleşmiş Milletler (BM) ve İnsan Hakları Kurumları‘na çağrı yaptı. Söz konusu çağrı Türkiye‘nin Fırat’ın doğusundaki Rojava ve Kuzey Suriye kazanımlarına saldırı açıklaması üzerine yapıldı.

Sellum açıklamasında “Bir çok defa Suriye rejimi ile görüştük, diyalog arayışı içine girdik. Ancak rejim kendi başına karar veremiyor, asıl karar mercii Rusya ve İran’dır.” ifadesini kullandı.

Kuzey Suriye Federasyonu Başkanı’nın Açıklaması şöyle:

Benzer Haberler
1 229
Foto: DSG ve Uluslarası Koalisyon Güçleri

 “Biz müttefiki olduğumuz Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne sesleniyoruz; Bu ülkeyi terörizmden kurtarmak için beraber savaştık görevini yapmaya çağırıyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İnsan Hakları Kurumları ve Uluslararası Koalisyon Güçleri’ni sorumlu görüyoruz; bu düşmanca girişimlere karşı durmalılar.

Aynı zamanda Suriye rejimini de sorumlu görüyoruz; Biz Suriye’nin bir parçasıyız, beraber terörizme karşı savaştık, Haseke’den Qamişlo’ya ta Derazor ve Rakka’ya kadar rejim sorumludur. Suriye’nin egemenliğini korumalıdır. Biz Suriyeli olduğumuz için baştan beri iletişim halindeydik, diyaloğun oluşmasını talep ettik, bir sonucun elde edilebilmesi ve bu trajedinin son bulması için. 

Biz Suriye Hükümeti’ne karşı savaşıyoruz ancak Suriye Hükümeti kendi kararlarını veremiyor, Rusya ile İran karar veriyor. Suriye rejimi sürekli egemenliğini korumaktan bahsediyor, bu görevini yerine getirmelerini istiyoruz.” (ZERnews)

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.