The news is by your side.

Barzani: Kürtlerle Şam rejimi diyalog kurmalı

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Al Monitor’dan Amberin Zaman’ın sorularını yanıtladı. 

Suriye’de barışın tesisi için Kürtlerin Şam rejimiyle diyalog kurması gerektiğini ifade eden Başbakan Neçirvan Barzani, “Şu bir gerçek ki, Suriye’de rejim hala güçlü ve Kürtlerin belirli haklar elde etmeleri için Şam rejimiyle diyalog kurmaları gerekiyor” dedi.

K24’te yer alan habere göre Başbakan Barzani, Suriye’de ciddi bir istikrarsızlığın olduğunu belirterek Kürtlerin haklarına kavuştuğu an ülkenin güvende olacağını belirtti.

Benzer Haberler
1 232

Başbakan Şam’ın tutumu için ise, “Rejim, Suriye’de Kürtlerin haklarının olduğunu, Kürtlerin birçok bölgeyi kontrol ettiğini kabul etmeleri ve Kürtlerle çözüm konusunda bir araya gelmesi gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kürdistan Bölgesi’nin Suriye’deki gelişmelerle için bir noktaya kadar arabuluculuk yapabileceğini vurgulayan Barzani, Rusya’nın bölgede çok ciddi bir konuma sahip olduğunu ve müzakerelere katılabileceğini ifade etti ve,  “Arabuluculuk rolünü Ruslar daha iyi üstlenebilir. Çünkü Rusya’nın Suriye’de çok ciddi stratejileri söz konusu. Rusya, Suriye’yi istikrara kavuşturmak istiyor. Ayrıca istikrarlı bir komşumuzun olması hepimiz için de önemlidir.” dedi.

Neçirvan Barzani, Başkan Mesud Barzani’nin de Suriye’de Kürtler ile rejim arasındaki müzakerelere kilit rol oynayabileceğine belirtti.

Başbakan ayrıca, ABD’nin Suriye politikasının hiçbir zaman net olmadığını söyleyerek, “Bu yüzden Kürtler, ABD varlığını geçici olarak görüyor” dedi.

YPG’nin PKK’yle güçlü bağları olduğundan da söz eden Neçirvan Barzani, Türkiye’nin PKK’yle ilgili kaygılarının meşru olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğine inandığını belirtti ve “Ancak Türkiye’nin bölgedeki büyük askeri varlığı, çözüm konusunda hiçbir şey sunmayacak” dedi.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.