Kürtler adım adım federasyona doğru giderken ABD ile Türkiye ilişkileri Suriye’de tamamen kopabilir!

ABD Suriye’den çıksın veya çıkmasın Türkiye Suriye ile uzun ortak bir soruna sahip. Kürtler de bölgede varlıklarını sürdürmeye devam edecek.


IŞİD‘in tartışmalı bölgelerde yeniden ortaya çıkmasını engellemek için ABD’nin Türkiye ile Kürtleri işbirliğine zorlaması ABD’nin yararına ki bunun için ABD’nin Türkiye ile Kürtler arasındaki gerilimi nasıl azaltacağına yönelik kendisini netleştirmesi gerek.

Geçen hafta ABD ile Türkiye arasında Minbiç‘te ortak devriyeler başladı. Ortak devriyeler ABD ile Türkiye arasında Minbiç üzerine imzalanan anlaşmanın ikinci aşamasının bir bölümü. Bazı ilerlemelere rağmen gerçekte bu program iyi bir şekilde ilerlemedi.

Minbiç’te gelişen olaylar iki ülke arasında şu an mevcut olan sınırlı ilişkileri daha fazla etkisi altına alabilir. İki ülke Minbiç’te işbirliği yapmak için çabalıyor ama işbirliği iyi bir şekilde ilerlemiyor.

Türkiye sınırına yakın bir yerde yer alan Minbiç şehri, Türkiye ile ABD arasında uzun bir süre önce gerilimlerin başlangıç noktası olmuştu.
ABD 2016 yılında müttefikleri ile beraber 2016 yılında IŞİD’i bu şehirden çıkarmak için hamle başlatmıştı. Bu hamlenin amacı IŞİD’in Türkiye sınırları ile olan bağlantısını kesmek ve Rakka operasyonuna hazırlık yapmaktı.

Türkiye daha önce defaatle Kürt güçlerinin Fırat’ın batısına geçmesinin kendisi için kırmızı çizgi olduğunu söylemişti. Minbiç operasyonuyla Türkiye’nin kırmızı çizgisi geçilmiş bulundu.
Bu durum Ankara’nın hiç hoşuna gitmedi.

Türkiye Kürtlerin Fırat’ın batısındaki varlığının milli güvenliği için tehdit olarak görüyor. Türkiye Minbiç düştükten sonra Türkiye 2016 yazında Haleb’in kuzeyini işgal etti. Böylece Türkiye’nin Fırat Kalkanı adını verdiği operasyonla IŞİD Türkiye sınırında kontrol ettiği yerlerden uzaklaştırıldı. Bu hamle Kürt güçlerinin Afrin’e doğru muhtemel ilerleyişini durdurdu.

Türkiye 2018’in başlarında Afrin’e yönelik başlattığı operasyonla Mart ayında bu şehri kontrol etti ve Kürtleri bu şehirden çıkardı.
Operasyon süresince Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sonraki hedeflerinin Minbiç olacağı yönünde konuşmalar yaptı. Erdoğan Ocak ayında yaptığı bir konuşmada ABD güçlerinin Suriye’de işbirliği yaptığı YPG’ye fazla yaklaşmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

ABD eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Şubat ayında Ankara’ya giderek bu konuda gerilimi azaltmak için mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.
İki taraf iki çalışma grubunun oluşması için karar aldılar. Bir grup Suriye meseleleri için diğer grup ise ABD ile Türkiye ilişkileri için kuruldu. Ayrıca iki taraf Haziran ayında Minbiç konusunda anlaşmaya vardı.

Taraflar Minbiç konusunda işbirliğinde bulunmak için bir yol haritası çıkardılar. Yol haritasına göre taraflar ayrı olarak Minbiç’te devriye başlatacak daha sonra ise iki taraf birlikte ortak devriye yürütecekti. Ortak devriyeler başladı. Diğer aşamanın ise sonuçsuz kalma ihtimali var.

Minbiç anlaşmasının ikinci aşaması ise halihazırda Minbiç’i yöneten Minbiç Askeri Meclisi’nin üyelerinin her iki ülke tarafından tayin edilmesiydi.
Ankara anlaşmanın bir zamana bağlanmasını isterken ABD ise bir aşamadan diğer aşamaya geçmek için şartların uygun olması lazım gerektiğini söylüyor.

Bu iki eski müttefik arasındaki gerilim yüksek ve kimse gelecekte ne olacağını bilmiyor.

Kaynak: Foreing Policy

Yazar: Aaron Stein

Çeviri: ZERnews

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...