Kürt siyasi tutuklu İran hapishanelerinin durumunu anlatıyor

Kürt siyasi tutuklu daha önce kaldığı Sine hapishanesi hakkında konuştu.

Daha önce Sine Hapishanesinin Siyasi Bölümünde tutuklu olan ve bu yılın Haziran ayında İran’dan çıkmak zorunda kalan Huseyn Danişmend, Sine Hapishanesinin Siyasi Bölümüyle ilgili Kurdpa’ya yaptığı açıklamada, “Hapishane siyasî ve mezhebî tutukluların bulunduğu iki bölümden oluşuyor. Siyasi tutukluların çoğu Kürt.” dedi.

Danişmend, “2017 Şubat ayında hiçbir şekilde siyasi tutukluların açık havaya çıkmalarına izin verilmiyordu. Sine hapishanesi doğrudan Hapishane Güvenlik Sorumlusu ‘Abbasi’ ile Hapishane Sorumlusu ‘Aziz Haydari’nin gözetimi altında. Mahkûmlara yönelik yapılan işkenceleri bu ikisi tarafından düzenleniyor” dedi.

Tutukluluk süresi boyunca Ramin Hossain Panahi ile birlikte Sine Hapishanesinde kalan Danişmend, “Sine Hapishanesindeki siyasi tutuklular ruhsal açıdan ciddi baskı altındalar.” dedi.

Konuşmasının devamında, İran’da ve özel olarak Kürdistan’da siyasî tutukluların hiçbir genel aftan yararlanamadığını belirtti.
Haftalık olarak çıkan “Sîrwan” dergisinin 990. Sayısında 160 tutuklunun genel afla serbest bırakıldığına dair çıkan haberi yalanlayan Danişmend, sadece 5 tutuklunun serbest bırakıldığını söyledi.

İran hükümetinin uluslararası baskılardan kaçmak ve kamuoyunu yanıltmak için bu tür haberleri yaydığını söyleyen Danişmend, İnsan Hakları Savunma Merkezlerinden bu haberin doğruluğuna dair araştırma yapmasını istedi.

Selefi tutuklulardan bir tanesi bana; İran Pasdaran Ordusunun selefi akımların ve İŞİD’in içine sızarak onların eliyle İran ve Avrupa ülkelerinde çeşitli saldırılar gerçekleştirdiğini, Humeyni’nin mezarına yapılan saldırının böyle bir saldırı olduğunu ve İran’ın bu saldırıyı bahane ederek büyük bir gözaltı gerçekleştirdi ğini ve bazı idam cezalarını da uyguladığını söyledi.

Baneli olan Huseyn Danişmend, 7 Eylül 2016’da Meriwan’da İran istihbaratı tarafından gözaltına alınıp Sine hapishanesine nakledilir.
Danişmend, “casusluk, İran dini liderine hakaret ve Rojavalı Kürt mültecilere yardım” suçlarıyla Sine Devrim Mahkemesi tarafından 10 yıl hapse mahkûm edilir.

Kaynak: Kurdpa

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...