Kürt partileri Irak’ın kurulacak yeni hükümeti için Iraklı yetkililerle ayrı ayrı görüşmeler yapıyor

Adil Abdulmehdi’nin 2 Kasım’a kadar zamanı olduğunu belirten Iraklı milletvekili Kürt partilerinin görüşmelere birlik içinde katılmadığını belirtti.

Irak’ın Yeni Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki ilişkiler kötüleşti.

Irak ve Kürdistan Bölgesi medyasında çıkan haberlere göre Kürt partileri Irak’ın yeni hükümeti için birbirinden ayrı bir şekilde Iraklı yetkililerle görüşüyor.

Yeni Nesil Hareketi Irak parlamentosu milletvekili Serkewt Şemseddin, “Çoktandır Kürt partilerinin Irak parlamentosunda birleşik bir fraksiyonu olmadığı açığa çıkmış durumda. Makam ve mevki için birbiriyle mücadele eden bu partilerin bir olmasına inanmıyoruz. Bu yüzden ayrı ayrı Iraklı yetkililerle görüşüyorlar.” belirlemesinde bulundu.

Yeni hükümette hangi partinin hangi bakanlığı alacağına dair ise şunu belirtti: “Yeni Nesil Hareketi olarak makam ve mevkilere dair Iraklı yetkililerle görüşmelerimiz olmadığı için kimin hangi bakanlığı alacağını bilmiyorum.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...