The news is by your side.

Kürt-Ezidi çocuk Şengal halkının yaşadıklarını böyle resmetiyor

Şengal Haberleri – ZERnews: Şengal (Sindar)’in Gir Izêr köyünden olan 13 yaşındaki Kürt-Ezidi çocuk başına gelenleri resmetti. Resimler ile yaşadığı trajedileri anlatan çocuk Kürdistan Bölgesi‘ndeki bir kampta yaşıyor. 

Çizdiği 160 resim Ezidi halkının başına gelenler ve kamp yaşamını anlatıyor.

24.05.2005’te dünyaya gelen Neşwan Xelo  Kurdistan24 TV’ye yaptığı açıklamada “Şengal (Sincar)’deyken buraya kaçmadan önce başka resimler çiziyordum ama şimdi Ezidi halkının başına gelenleri yaşadığı acıları çiziyorum” dedi. 

Benzer Haberler
1 94

Resim konusunda yetenekli olan Neşwan şöyle diyor:

“2010’dan beri resim çizmeyi çok seviyorum, babam bana öğretti. Bugüne kadar 160 tane resim çizdim. Yazın resim çizerek günümü geçiriyorum. Ama kışın okul derslerimden dolayı az çiziyorum. Evde, okulda, sokakta her yerde resimler çiziyorum. 

Arkadaşlarım benden onlar için resim çizmemi istiyorlar. Ama önce onların talebini anlama lazım. Ben yağlı boya tabloları da çizmek istiyorum. 

Ben doktor olmak istiyorum ama resim çizmeye de devam edeceğim.”

RESSAM ÇOCUK NEŞWAN’IN BABASININ AÇIKLAMASI

Neşwan’ın banası ise onun en büyük destekçisi. Oğlunun hep resim çizmeye meraklı olduğunu belirten baba Xelo Revî, “Yatkın olduğunu görünce ona destek oldum. Başka yetenekleri de var, bu şartlarda İngilizce öğrendi mesela. Ben öğretmen olduğum için imkanlarım var ve ona yardımcı oluyorum. ” (Şengal Haberleri – ZERnews)

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.