The news is by your side.

Kürdistan parlamentosuna kadın başkan geliyor

Kürdistan Bölgesi Başbakanı’nın bir tane yardımcısının olması gerektiğini belirten Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Yönetim Kurulu Üyesi Rehber Seyit İbrahim, “YNK’nin Kürdistan parlamentosu başkanlığı için kadın adayı var” dedi.

İbrahim, “YNK, Kürdistan Bölgesi Başbakanı‘nın bir tane yardımıcısının olması gerektiğini düşünüyor. Başbakan birinci parti için olacaksa şüphesiz yardımcısının da ikinci partiden olması gerekiyor ki ikinci parti de YNK” dedi.

Kürdistan Bölgesi parlamentosu başkanlığına dair açıklamalarda bulunan İbrahim, “Parlamento başkanlığı taraflar arasında uzlaşmaya varılmak suretiyle çözüme kavuşturulur ve YNK bu makamı alırsa o zaman biz YNK olarak bu makam için bir kadın aday çıkaracağız” diye konuştu.

İbrahim, YNK’nin parlamento başkanı olara kimi düşündüğüne dair ise şunları kaydetti:

“YNK Yönetim Kurulu’nda bu konu konuşulmamış olsa da aynı zamanda yönetim kurulu üyesi de olan Begerd Dilşad Talabani ve Dr. Rewaz Fayeq‘in bu makam için uygun olduklarını düşünüyorum. Çünkü Begerd Talabani parlamento başkanlığının işleyişi konusunda iyi bir geçmişe sahip ve bu makama başkanlık yapabilir. Buna karşılık Dr. Fayeq hukuk konusunda doktora yapmış ve yasalar konusunda iyi derecede bir uzmanlığı var.”

İbrahim ayrıca, bu iki adaydan hangisi parlamento başkanı olarak seçilirse seçilsin YNK’nin Kürdistan Bölgesi’nde bu makam için bir kadın aday belirleyen ilk parti olacağını aktardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.