Kürdistan parlamentosundaki yemin töreni ve Türk medyasının algılamakta zorluk çektiği insanlık dersleri – Bedel Boseli

Kürdistan Bölgesi Meclisi‘nde bugün milletvekilleri yemin etti. Yemin metni çok kısa ve insaniydi. Her milletvekili temsil ettiği milletin (ulusun) diliyle yemin etti. Her milletvekili kendi kutsal kitabına el basarak yemin etti.

Makale: Bedel Boseli / ZERnews

Türk medyasında Türkmence yemin eden Türkmen milletvekillerine ilişkin haberler yayınlanırken “Kimse tepki göstermedi” denilerek bunu farklı yansıttı. Özellikle Kemalizm dinine Atatürkçülerden daha sıkı tapınan Türk-İslamcı medya grupları her zamanki gibi durumu kara propagandaya çevirme niyetini gösterdi. Halbuki Kürdistan Bölgesi yasalarında göre herkes Kürtçenin yanı sıra kendi dilinde yemin eder.  Ve Kürdistan’da 5 resmi dil var.

Zaten yerli milletlerin dillerini resmi dil olmasına engel olanlar dinen de Allah’ın millet ve dillerle ilgili Kuran-ı Kerim’deki ayetlerini inkar etmiş demektir. Hakkı inkar edip zulmü dayatanlara, insan veya Müslüman muamelesi yapılamaz, sempati gösterilemez.

Müslümanlar Kuran’a el basarak yemin ederken, Süryani ve Keldaniler için İncil hazır bulundu. Kutsal kitabı bulunmayan din sahipleri ise sadece inandığı Tanrının adını anarak yemin etti.

Kısa yemin metni şöyledir: “Allah’ın adı üzerine yemin derim ki halkın birliğini, Irak Kürdistan toprağı ve yüce çıkarlarını savunacağım”.

Kürtler sadece Kürtçe yemin ederken, Türkmen, Süryani, Keldani, Ermeni gibi milletlerin milletvekili kendi dilinde ve Kürtçe yemin etti.

– Kürdistan Bölgesi’nde 5 resmi dil var.

– Kürdistan’da azınlık milletler sadece kendi milli partilerine oy verir. İstismar edilmemeleri ve mecliste temsil edilebilmeleri için Kürt partilerine oy veremezler.

– Araştırma sonuçlarına göre, milletvekilleri çıkaramayacak duruma düşen azınlık ulusların partileri varsa, belirlenmiş Peşmerge birliklerinin yeterli oya olaşabilmeleri için o ulusların partilerine oy verir.

– Tek bir milletvekili çıkaran parti dahi meclise girebilir, isterse hükümet ortağı olabiliyor.

– Kürdistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda her dinin kendi temsilcisi var. Onun için 8 ayrı dinin 8 ayrı temsilcisi bulunuyor.

– Her inanç kesimi kendi dinine göre okullarda din dersi alır.

Selahattin Eyyubi’ ve Kerimhan Zend’in torunları Kürtler eksikleri ve kısıtlı imkanlara rağmen Ortadoğu ve İslam ülkelerine örnek olacak, adalet dersi verecek nitelikteler. Nasipse; belki yüz yıl sonra Araplar, Farslar ve Türkler Kürtlerden biraz insanlık dersi almış olur.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...