Gelin tarihi Kürdistan Cumhuriyeti’nin 4 kahraman komutanını tanıyalım

ZERnews – Tarih: 70 yıl önce Mahabad merkezli Kürdistan Cumhuriyeti’nin 4 komutanı idam edildi. Kürdistan bağımsızlığı uğruna idam edilen İzzet Abdulaziz, Mustafa Xoşnaw, Hayrullah Abdulkerim ve Muhammed Kutsi her 19 Haziran’da Kürdistan Bölgesi’nde her yıl resmi törenle anılıyor.

ZERnot: Mahabad merkezli olarak kurulan Kürdistan Cumhuriyeti için bazıları yanlışlıkla Mahabad Cumhuriyeti der. Aslında kurulan Kürt devletinin adı Mahabad Cumhuriyeti değil, Kürdistan Cumhuriyeti’ydi.

Bir Avrupalı yazar kitabında yanlışlık bu ismi kullanır ve bu yanlış üzerine devam edilegelindi.

Foto: 1945’te Kürdistan Cumhuriyeti’nin ilanı

Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde, heykelleri önünde düzenlenen törene Kürdistan Bölgesi hükümeti temsilcileri her sene üst düzey katılım gösterir.

Heykelleri önüne Kürt ulusuna yazdıkları mektupların özeti her sene törenle asılır.

Sorani Kürtçesi ile yazılmış söz konusu Mektup’ta Kürtlerin doğal ulusal haklarına ulaşmak için birlik olmaları tavsiye ediliyor, nasihatler verilir.

Harita: Mahabad’ın konumu

Bu komutanlar Mahabad’da kurulan Kürdistan Cumhurbaşkanı Qazi Muhammed’in emri ile Güney Kürdistan’a geçerken, 18 Haziran’da Irak Hükümeti tarafından esir alınmıştı.

Tutuklandıktan 1 gün sonra da heykelleri önüne asılan mektup Kürdistan Ulusal Mücadelesi Yetkilileri’ne ulaştırıldı. Bir kaç yıl sonra 19 Haziran 1947 yılında ise Irak Hükümeti tarafından Bağdat’ta idam edildiler.

Bu komutanlardan Hayrullah Abdulkerim ile Muhammed Kudsi Kürdistan’ın Süleymaniye kentinden, Mustafa Xoşnaw Erbil Kenti’nden ve İzzet Abdulaziz Akre kentin’ndendi. (Bedel Encu / ZERnews)

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...