Kürdistan’ı bekleyen büyük tehlike!

Güvenlik uzmanı Hawkar Caf, Kürdistan Bölgesi’ni bekleyen tehlikeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Son günlerde IŞİD’in tekrar Irak ve Kürdistan Bölgesi sınırlarına yaklaşması hakkında konuşan Caf şu ifadeleri kaydetti: “Şu an IŞİD’in 5 ila 6 bin arasında militanı var ve bu militanların büyük bir kısmı Kürdistan Bölgesi sınırlarında bulunuyor. Bir gece içinde bu militanların Mahmur sınırına nasıl gelebildiğini anlamak zor.”

IŞİD’in Irak’ta altı bin militanı var 

Caf, “IŞİD’in toplamda sadece Irak’ta beş ila altı bin aşırı radikal militanı var. Maalesef bu militanların önemli bir kısmı Kürdistan Bölgesinde” dedi.

Caf ayrıca, “Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı yapılan operasyonların hiçbiri IŞİD’in kökünü tamamen kazımayı başaramadı” ifadesini kullandı.

IŞİD Hamrin Dağı, Selahaddin ve Anbar vilayetlerinde hazırlık yapıyor 

IŞİD militanlarının üslerinin nerede olduğu konusuna da değinen Caf, “Hamrin Dağı’nın yüksekliklerinden tut Selahaddin ve Anbara vilayetlerinin sınırına kadar uzanan ve oradan da Irak Suriye sınırına kadar giden alanlarda IŞİD serbest bir şekilde hareket edebiliyor” değerlendirmesini yaptı.

Caf, “IŞİD hazırlıklarını başlatmış durumda ve uygun fırsatı bekliyor. Edindiğimiz bilgilere göre IŞİD özellikle kış mevsiminde terörist eylemler yapmayı planlıyor” dedi.

IŞİD birçok militanını Kürdistan Bölgesi’ne yerleştirmiş 

IŞİD’in Kürdistan Bölgesi’ne nasıl militanlarını getirebildiği konusunda şüpheleri olduğunu dile getiren Caf, “Doğrusu anlaması zor. Nasıl olur da bir gün bir gece zarfında 400 ila 500 IŞİD militanı Mahmur’daki Karaçok Dağı’na yerleşebiliyor. Bu militanlar Kürdistan Bölgesi için her zaman bir tehlike” dedi

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...